‘Uzman muhabir olacaklarına amigo oluyorlar’

17

Spor basını medya etiğinin en fazla ihlal edildiği alanlardan biri olarak tanımlanıyor. Türkiye’de Fenerbahçe-Galatasaray rekabeti, cumhuriyetin ilk yıllarından beri gazete sütunları üzerinde de sürüyor. Sosyal medya durumu iyice kötüleştirdi. Uzmanlaşması için “kulüp muhabiri” yapılan gazeteciler, kısa sürede o takımın amigosuna dönmekle eleştiriliyor. Bazı muhabirler tarafsızlığın haberciliğe özgü bir koşul olduğunu, yorumculukta bunun gerçekleştirilemeyeceğini savunuyor. Oysa dünyada birçok ülkede bu tartışma on yıllar önce sona erdi. Örneğin 1970’lerde bugünün Türkiye’sine benzer bir manzara sunan Almanya spor medyası, gazeteciliğin her alanında tarafsızlığın taşıdığı değerin farkına çoktan vardı. Peki, Türkiye’de tarafsız spor gazeteciliği neden mümkün olmasın?

Türkiye’de milyonlarca insanın bir numaralı hobisi spor. Spor derken, daha çok futbol, biraz da basketbol. Bu iki popüler spor dalı medyada gündemin hemen her zaman en üst sıralarında. Özellikle derbi maçları öncesinde trafik felç oluyor, milyonların gözü kulağı bu karşılaşmalara çevriliyor, hayat duruyor.

Transfer sezonunda yoğunlaşan asılsız haber ve dedikoduların yanı sıra, Türkiye’de spor medyasının yıllardır en çok şikayet edilen sorunlarından biri de muhabirler ve yorumcular başta olmak üzere gazetecilerin tarafsızlığı konusudur. İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber gazete tirajları düşse de, sosyal medyada bu iki sorun da derinleşerek sürüyor.

Balıkesir Üniversitesi’nde yapılan “Futbol ve Medya” isimli araştırmada 554 sporseverin görüşleri internet üzerinden toplanmış, “taraflı yayıncılığın” spor medyasındaki altı ana sorundan biri olduğu sonucuna varılmıştı. Düşüncelerini ifade eden katılımcıların büyük çoğunluğu, araştırma sonuçlarının medya kuruluşlarına da iletilmesini isterken, gazetelerin yayın politikalarında herhangi bir değişiklik beklemediklerine yönelik ümitsizliklerini de dile getirmişti. Durum böyleyken “Tarafsız yorumculuk mümkün mü?” sorusunu araştırdık.

Haberin devamı için: Journo