Türkiye’de ne kadar Suriyeli ve Yabancı Bulunuyor?

38

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İstisnaların dışında İstanbul’da Suriyeli kaydı almıyoruz. Suriyeli kaydına İstanbul kapalıdır” dedi.

Bakan Soylu, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce İstanbul’da düzenlenen Göç Değerlendirme Toplantısı’ndaki konuştu.

Suriyelilerin suç ortalamasının Türk vatandaşların suç oranının yarısından daha az olduğunu hatırlatan Soylu, “Ortalama bir Suriyelinin suça karışma oranı, Türk vatandaşlarımızın yarısından daha az olmasına rağmen bu insanları suç makinesi gibi göstermeye çalışan, bununla ilgili provakatif yayınlar ortaya koyan merkezler var. Bunu defalarca gördük. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan toplanma çağrıları, özellikle bazı gazetelerin ve yayın merkezlerinin ortaya koymuş olduğu sorumsuz davranışlara ben şahit oldum. Türkiye’de her gün yayını olan gazetenin haber verme biçimini size söylüyorum. 12 yaşındaki bir Suriyeli şahıs, 12 yaşındaki çocuğu taciz etti. Allah’tan kork ya tamamen yalan da haber verme biçimi vicdanı olmayan, aklı ve zihni kara, insanlıktan ve ahlaktan nasibini almamış. Bu bir cinnet anlayışıdır” dedi.