Sünnet için en ideal zaman yarıyıl tatili

Sünnet için en ideal zaman yarıyıl tatili

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Perihan Topçu, sünnet zamanı seçiminin pek çok aile için kafa karıştıran çok önemli bir konu olduğunu, sömestr tatilinin ise hem sağlık açısından hem de sosyal yönden sünnet için en uygun dönemlerden biri olduğunu söyledi.

Ebeveynler sünnet için çocukların yaşı ve mevsim seçiminde titiz davrandığını belirten Özel Medicana Bursa Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Perihan Topçu, “Sömestr tatili hem sağlık açısından hem de sosyal yönden sünnet için en uygun dönemlerden biridir. Sünnet işleminin oldukça kolay, lokal ve genel anestezi ile hiçbir acı ya da ağrı duyulmadan gerçekleştirilmektedir. Genel anestezi ya da lokal anestezi ile sünnet gerçekleştirilebilir. Günümüzde bu tarz operasyonlar çok daha hızlı ve kolay yapılabilmekte, sonrasında çocukta da herhangi bir travmaya sebep olmamakta. Çocukların sağlığı ve enfeksiyon riskinin çok düşük olması sebebiyle yarıyıl tatilinde çocukların sünnet ettirilmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

Cerrahi işlemin hastane koşullarda yapılmasının en doğru seçim olacağını belirten Op. Dr. Perihan Topçu, “Sünnet, zor olmayan ve rahat tolere edilebilen bir cerrahi işlemdir. Ancak usulüne uygun yapılmadığında ise kalıcı sonuçlarla karşılaşılabilir. Cerrahi işlem standartlarına uyularak yapılan sünnet sonrası istenmeyen durumlardan kaçınmak mümkündür. Mutlaka deneyimli bir uzman, tercihen çocuk cerrahisi ya da çocuk üroloji uzmanı tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde sünnet sonrası derinin fazla yada az kesilmesi, kötü nedbe dokusu kalması, şekil bozukluğu, şiddetli kanama ya da enfeksiyon gibi istenmeyen sonuçlar olabilir. Bu sebeple sünnet doğru yerde, uygun yaş aralığında, cerahi prensiplere uyularak deneyimli bir uzman tarafından yapılmalıdır” diye konuştu.

Benzer Haberler