SULTANBEYLİ’DE GÖREV YAPAN GAZETECİDEN BASIN TARİHİNE YENİ BİR ÇALIŞMA !

SULTANBEYLİ’DE GÖREV YAPAN GAZETECİDEN BASIN TARİHİNE YENİ BİR ÇALIŞMA !

SULTANBEYLİ’DE GÖREV YAPAN GAZETECİDEN BASIN TARİHİNE YENİ BİR ÇALIŞMA !

Sultanbeyli’de görev yapan Gazeteci Özgür Bülbül’ün yerel basında çalışan gazetecileri konu alan, “Doğu’da Gazeteci Olmak” adlı kitap çalışması Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan’ın ön sözüyle Hiper Yayın’dan çıktı.

Çalışmasında; Erzurum, Ardahan, Ağrı, Muş, Hakkari ve Van gibi Doğu Anadolu Bölgesi illerinde görev yapan gazetecilere yer veren Bülbül, “Eserimde; gazete ve haber ajansı muhabirleri, kameraman, radyocu, yazar, belgesel yönetmeni, haber sunucusu ve foto muhabirlerini konu edindim. Ayrıca Televizyoncu Mehmet Yılmaz tarafından çekilen “Bir Gazetecinin Sessiz Çığlığı” adlı belgeselden esinlenerek Van depreminde yaşamını yitiren basın şehidimiz Sebahattin Yılmaz özel bölümüne de yer verdim” dedi.

Prof. Dr. İrvan: Yerel gazeteciliğe ilişkin bu tür çalışmalar artmalı

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan çalışmayla ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu: “Yerel medyanın sorunlarını dert edinen gazeteci Bülbül, “Doğu’da gazeteci olmak” başlıklı kitap çalışmasını bana gönderip, bir ön söz yazmamı isteyince heyecanlanmadım desem yalan olur. Bir gazetecilik akademisyeni olarak Türkiye’de yerel medyanın ve yerel medyada çalışan gazetecilerin akademide çok fazla ihmal edildiğini düşünüyorum. Röportajları okurken sadece gazetecinin mesleğe bakışını değil, Türkiye’nin doğusundaki şehirlerde yapılan gazeteciliğe ilişkin değerlendirmeleri de öğreniyorsunuz. Yerel gazeteciliğe ilişkin bu tür çalışmalar arttıkça biz yerel gazeteciliği daha iyi konumlandırabileceğiz, sorunlarını daha iyi anlayacağız ve çözüm önerilerini daha sağlıklı yapabileceğiz. Bülbül’ün bu çalışmasını yerel gazetecilik literatürüne önemli bir katkı olarak görüyorum.”

Kızılkaya: Dünyada yerel gazetecilik daha iyi anlaşılıyor

Uluslararası Basın Enstitüsü (I.P.I) Ulusal Komite Başkan Yardımcısı Emre Kızılkaya ise, “Teknolojik dönüşümle birlikte medyanın geleneksel iş modelleri çöktü. Buna karşın vatandaşların sağlıklı bir şekilde bilgilenmesi, demokratik süreçler için vazgeçilmez olmayı sürdürüyor. Bu ortamda özellikle yerel medyanın yaşadığı zorlukları aşmak, aynı zamanda demokrasiyi güçlendirmenin bir aracı hâline geliyor. Bülbül, Türkiye’nin doğusu başta olmak üzere farklı illerde yerel medyayı en iyi tanıyan genç gazetecilerden biri. Bülbül, ‘Doğu’da Gazeteci Olmak’ adlı bu kitabında, birçok ilde ve çeşitli mecralarda mesleklerini sürdürmeye çalışan gazetecilerin yaşadıklarını başarıyla aktarıyor. Dünyada yerel gazeteciliğin demokrasiler için öneminin giderek daha da iyi anlaşıldığı bu dönemde gazeteciliğe dair her sesi duymak, duyurmak önemli. Yusuf Özgür Bülbül de kitabıyla topluma bu yönde bir katkı sunma çabasına girişiyor” ifadelerini kullandı.

“Doğu’da Gazeteci Olmak” adlı kitabı sipariş etmek için;

https://www.istanbulkitapcisi.com/kitap/kisi/yusuf-ozgur-bulbul

https://www.kirmizikedi.com/kitap/kisi/201402

https://www.bkmkitap.com/yusuf-ozgur-bulbul

https://www.babil.com/doguda-gazeteci-olmak-kitabi-yusuf-ozgur-bulbul

https://kidega.com/kitap/dogu-da-gazeteci-olmak-366264/detay

Benzer Haberler