Sultanbeyli Cemevine Saldırısıyla İlgili Valilikten Açıklama

Sultanbeyli Cemevine Saldırısıyla İlgili Valilikten Açıklama

İstanbul Valiliği, Sultanbeyli Pir Sultan Cemevi’nde gerçekleşen hırsızlık ve mala zarar verme olayı ile ilgili açıklama yaptı.

Valilikten yapılan açıklamada, ”Bugün Sultanbeyli ilçemiz Yavuz Selim Mahallesinde bulunan Pir Sultan Cemevinde “Hırsızlık ve mala zarar verme” olayı ihbarı alınmıştır. Olay yerine sevk edilen İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce gerekli inceleme yapılarak soruşturma başlatılmıştır. Pir Sultan Cem evine düzenlenen bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz” denildi.

GÜNCELLENDİ:

Saldırının yapıldığı Pir Sultan Abdal Cemevi’nde incelemelerde bulunmak için gelen CHP Genel Başkan yardımcısı Erdoğan Toprak saldırının düzenlendiği alanda incelemelerde bulundu.

İnceleme esnasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Toprak “Bu toplumun arasına ekilen büyük nifak tohumu’’ diyerek İBB’deki cem evi statü oylamasını eleştirerek sözlerine şöyle devam etti. “Bu ülkeyi yönetenler böyle yaparsa sokaktaki insanların bunu yapmasının önüne geçemeyiz. Bu toplumda kardeşçe ve eşit yurttaş olarak yaşamak istiyorlar. Bu ülkede askere giderken, vergi verirken, ölürken ayrım var mı (?) yok! peki neden ibadethanelerde bu ayrımı yapıyoruz. Bunu kim yapmıştır bilemem ama bir sapıktır, provokatördür, ülkemizde çatışma ortamı yaratmak isteyen birileridir. Bu zihniyeti ortadan kaldırmak lazım. İBB’deki reddedilme bu işin sebebidir. Valimiz, kaymakam ve emniyetimiz gerekli tetkikatı başlattığı bilgisini aldık. Takipçisi olacağız” diye konuştu.

Provokatif saldırıyı kınamak için Pir Sultan Abdal Cemevi’ne destek için Pirsulsultan Genel Merkez Yöneticileri, Maltepe Cemevi, Pendik Cemevi, Kartal Cemevi, Sultanbeyli Kulhimmet Cemevi, Sultanbeyli Cem Vakfı Hubyar Sultan , Sultanbeyli Aziz Baba Cemevi, Samandira Yunus Emre Cemevi, Taşdelen Hacı Bektaşi veli Cemevi, Sancaktepe CHP ilçe Başkanı Muharrem Aydın, CHP Ümraniye ilçe Başkan Yardımcısı Veysel Sarar, CHP Sultanbeyli Meclis Üyesi Adem Seyitoğlu, CHP Ümraniye Meclis Üyesi Mehmet Özgür Üreten, CHP Ümraniye Meclis Üyesi Şenol Berk, CHP Beşiktaş Meclis Üyesi İnan Güney’de destek için hazır bulundular…

GÜNCELLENDİ:

İstanbul’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sultanbeyli Cemevi’nin gece saatlerinde kapılarını kırarak içeri giren saldırgan ya da saldırganlar yerlere çarpı işareti yaparak, ‘Bitmedi’ yazısı yazdı.

Saldırıya ilişkin PİRHA’ya konuşan Sultanbeyli Cemevi Başkanı Erdal Aksoy, cemevinde çalışanların sabah kapıları açmasıyla saldırıyı öğrendiklerini belirterek, “Bunun hızsızlık mı yoksa son yaşanan siyasi gerilimlerden dolayı yapılan bir provokasyon mu olduğu inceleniyor” dedi.

Aksoy: Saldırıya Hırsızlık Süsü Verildi

Olanlara ilişkin ilgili incelemelerin yapıldığını belirten Aksoy, cemevinde bulunan bağış kutusunun kırılıp, saldırıya hırsızlık süsü verildiğini dile getirdi. Yapılan yazılamaların ise bu saldırıların tekrarlanacağına dair notlar olduğunu kaydeden Aksoy, Alevilerin bunlara karşı birlikte mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Aksoy, Alevilerin kendini toparlaması gerektiğinin altını çizerek birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Keskin: Provakatif eylemi kınıyorum

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “İlçemizde bulunan Pir Sultan Abdal Cemevi’ne yapılan provakatif eylemi kınıyorum” diyerek şöyle devam etti: “Cemevi Yönetimi ve Alevi Kardeşlerimize geçmiş olsun.Alevi kardeşlerimiz ile olan yakın dostluğumuzu ve birlikte yaptığımız ortak çalışmalarımızı hiçbir provokasyonun bozmasına asla izin vermeyeceğiz”

CHP Sultanbeyli İlçe Başkanı: Kalleşçe Saldırı

CHP Sultanbeyli İlçe Başkanı  Hayati Bozkaya’da cemevini ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Bozkaya, “Dün gece Yavuz Selim Mahallesinde bulunan Pir Sultan Abdal Cemevinin, kapılarını kırarak içeri girip, boyalarla ölüm tehditleri ve bitmedi tarzında yazılar yazılmıştır. Bu kalleşçe saldırıyı yapanları kınıyoruz. Cemevi yönetimine ve alevi vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz” diye konuştu.

Kantekin: Yönetim Kısmı Tahrip Edildi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Üyesi CHP önceki dönem ilçe başkanı Murat Kantekin ise, “Bu gece, mahallemde bulunan üyesi olduğum, Pir Sultan Abdal Cemevi’nin kapısı kırılarak içeri girilmiş, yönetim kısmı tahrip edilmiş. Bu alçakça saldırıyı yapan faşizme şaşırmıyoruz, 1400 yıldır değişmedi!” açıklamasını yaptı.

Saldırıya ilişkin herkesimden tepki ve kınamalar gelmeye devam ediyor.

Benzer Haberler