Sultanbeyli’de Bulunan Aydos Kalesi Nasıl Fethedildi, Kalenin Misyonu Neydi?

118

Sultanbeyli Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Prof. Dr. Mehmet Mazak, Sultanbeyli kalesinin nasıl fethedildiğini ve misyonunu anlattı.

Aydos kalesinde düzenlenen kitap okuma etkinliğinde konuşan Prof. Mazak, “Burası Orhangazi döneminde fethedildi. Bu kale Bizans döneminde yapılan bir uç karakol vaziyetindedir. Bugün Sultanbeyli içinden geçen fatih bulvarı dediğimiz yer tarih boyunca İstanbul’un Anadolu’yla ve doğu medeniyetiyle bütün iletişimini ve güzergahını sağlayan tek karayoludur. Bu kale de buranın güvenliğini sağlamak için Bizans döneminde kurulmuş bir kaledir. Osmanlı, zamanında günlerce burayı muhasara etmişti  ve alamamıştı. (çok yüksek ve dik bir yer ve etrafında hendekler olduğu için) O dönemdeki Bizans kale komutanına tekfur deniyor. Tekfurun kızı rüyasında kendisinin derin bir ateş kuyusuna düştüğünü ve kendisini yakışıklı, yağız bir delikanlının bu kuyudan çıkardığını görüyor” diye konuştu.

“İstanbul’un fethine kadar uç kale olarak kullanıldı”

Mazak şöyle devam etti: “Günlerce bu rüyayı gören kız bir gün burçlardan bakıyor ve rüyasında gördüğü delikanlı bir ağacın altında beyaz bir atın üzerinde kendisine doğru bakıyor. Hemen dadısından bir kağıt ve kalem alarak mektup yazıyor ve mektubu taşa sararak gördüğü delikanlının önüne atıyor. Abdurrahman gazi Rumca bilmediği için yanındaki Akçakoca’ya okutuyor. Kız mektupta muhasarayı kaldırır gibi yapın geri çekilin ben sizi sabaha karşı bu burçlardan size ip sarkıtacağım ve size yardımcı olacağım, içeriye alacağım diyor. Askerler geri gidiyorlar ve sabaha karşı geri geliyorlar ve ipten tutunarak içeri giriyorlar. Kalede zafer sarhoşluğu yaşayan Bizanslıları gören Abdurrahman gazi ve komutasındaki askerler kaleyi fethediyorlar. Bu kale İstanbul’un fethine kadar bir uç kale olarak kullanılıyor ancak İstanbul’un fethinden sonra hiçbir önemi kalmıyor. Burası savaşılmadan ” Aşkla fetih edilen kale” ve Sultanbeyli için derin tarih ve önem taşıyan bir kaledir. İnşallah önümüzdeki yıl burası turizme kazandırılacak. Herkese hayırlı uğurlu olsun diyorum saygılar sunuyorum.”