Sosyolog Acar: Öfke Çığlığıyla Çözüm Sunamayız

231

Eski eşi tarafından vahşice katledilen Emine Bulut cinayetiyle ilgili konuşan Sosyolog Ercan Acar, sistem düzeyinde çözüm önerilerinin sunulması gerektiğini söyledi. Acar, öfke çığlıyla çözüm sunulamayacağına da dikkat çekti.

Acar, “Bu sene neredeyse her gün bir kadını kurban verdiğimiz cinayet vakalarıyla karşılaşıyoruz. Masum insanların ölümü karşısında çaresizliğimiz bizi iki yoldan birine sokar genelde.Bir kısmımız masum kurbanlarına giyim kuşam ya da yaşam tarzlarını suçlayarak işin içinden çıkmaya çalışırız. Bir kısmımızda her olayı münferit görüp meseleyi bir kaç sapıkla açıklamaya çalışırız. Toplumsal tabakaya inmeden iki alternatif de aynı kapıya çıkıyor. Kolektif sorumluluktan kaçmak öyle olunca da ya ölen kişinin arkasında etmedik laf bırakmayız ya da caniler için idam istiyoruz. Her durumda sorunun sistematik kaynakları ortada çözümsüz olarak kalıyor.” diye konuştu.

Acar sözlerine şöyle devam etti: “Tüm veriler kadına yönelik savaşa, toplumun tüm kesimlerinde erkelerin katıldığını gösteriyor. O halde yapmamız gereken ilk şey bu meseleyi bir kaç sapığa indirgemekten kaçmaktır. Öfke çığlığıyla asalım demekle çözüme kavuşturulacak bir mesele yok maalesef karşımızda. Toplum ısrarcı olmak zorunda her toplumsal meselede olduğu gibi bu meselede kalıcı çözüm öfkeyle değil akıla münferit vaka üzerinden değil sistem düzeyinde mümkün olacaktır. İşte bunun için toplum ısrarcı olmak zorundadır felakete değil sürekli olarak bu meselenin takipçisi olmalıdır Emine Bulut’un ölümünde sonra kadınlara yönelik şiddet konusunda bir adım hep beraber atılmalı çok iyimserlik ancak ümit etmek ve ısrarcı olmaktır çözümler için.”