Seçimleri Doğru Tahmin Eden KONDA Müdürü: Seçim sonuçlarından dersler çıkarılmalı

Seçimleri Doğru Tahmin Eden KONDA Müdürü: Seçim sonuçlarından dersler çıkarılmalı

8,8 milyon kullanılan oy ile yüzde 84,4’lük bir katılım oranının söz konusu olduğu İstanbul seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayı olan Ekrem İmamoğlu oyların 4,6 milyonunu alarak yüzde 54,03’lük bir oranla resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazandı.

Böylelikle, bir önceki seçimlerde rakibiyle arasında yüzde 0,16’lık bir fark olan İmamoğlu, bu seçimlerdeki farkı yüzde 9’a çıkarmış oldu.

Euronews‘in haberine göre; İstanbul, AK Parti ve öncülleri tarafından 25 yıldır yönetiliyordu. İstanbul’un siyasetteki bir başka önemi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasete bu şehirde belediye başkanlığıyla adım atması ve tanınır bir siyasetçi haline gelmesindeki katkısıydı.

Ağırdır: Seçim sonuçlarından dersler çıkarılmalı

Konda Araştırma, İstanbul seçimlerinin sonucunu resmi sonuçla birebir örtüşen şekilde bilen kurum oldu.

Konda Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır euronews Türkçe’ye yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarından üç mesaj çıkarılması gerektiğini belirtti.

“AK Parti seçmeninin adalet ve vicdan duygusu zedelenmişti. CHP ve İyi Parti seçmeni ilk kez kazanabilme duygusunu tadarak moral üstünlüğü ele geçirdi. İstanbul’un seçmen kitlesinin üçte biri 30 yaş altı gençlerden oluşuyor ve bu gençler de keyfi uygulamalara itirazlarını oylarıyla göstermek istediler,” diyor Ağırdır.

Haberin devamı için: TIKLAYINIZ 

Benzer Haberler