“Scopus Kazakistan- 2019 Ödülü” Allaberen Ashyralyev’e verildi

14

Yakın Doğu Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Allaberen Ashyralyev’e, Uygulamalı Matematik ve Analiz alanında yazdığı makalelerle matematik alanına yaptığı katkılardan dolayı “Scopus Kazakistan 2019” ödülü verildi.

Dünyadaki bilim insanlarının başarılarını onurlandıran prestijli bir uluslararası ödül olan Scopus Ödülü’ne, 2016-2019 yılları arasında Scopus veri tabanında yer alan akademik çalışmalarından dolayı Prof. Dr. Allaberen Ashyralyev layık görüldü. Bilim insanlarına verilen ödül değerlendirmesi, Scopus ve Web of Science’ta yer alan yayınların atıf derecelendirmelerine ve yayınlanan makalelerin sayısına dayanıyor. Ödül, bilim insanlarını aktif çalışmaları için cesaretlendirmeyi, bilim insanı statüsünü korumayı ve genç bilim adamları arasında profesyonel bilimsel aktivitenin teşvik edilmesini amaçlıyor.

“Genç matematikçilerin eğitilmesi için uluslararası çalışmalar yürütüyor”

Kazakistan’daki bilim adamları ile ortak araştırma ve genç matematikçilerin eğitiminde modern bilimsel sonuçların uygulanması konusunda 2014 yılında işbirliği yapmaya başlayan Türkmen matematikçi Prof. Dr. Ashyralyev, Almatı’daki Matematik ve Matematik Modelleme Enstitüsü’nde misafir profesör statüsünde çalışmaya başladı. Kazakistan matematikçileriyle birlikte düzenledikleri 2016’da üçüncü ve 2018’de dördüncü “Uluslararası Analiz ve Uygulamalı Matematik Konferansı”nın beşincisi Kazakistan matematikçilerin de desteğiyle Girne’de düzenlenecek.