Savcı Kiraz cinayetinde karar: İki sanığa ağırlaştırılmış müebbet

44

2013’teki Gezi eylemlerinde evinin önündeki sokakta polisin attığı gaz fişeği ile yaralanıp komaya girdikten 269 gün sonra hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın vurulmasını soruşturan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın 31 Mart 2015’te Çağlayan Adliyesi’ndeki silahlı baskın sırasında vurularak öldürülmesi davasında karar çıktı. Kararda, iki sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda 31 Mart 2015 tarihinde Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, DHKP/C üyesi Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından makam odasında rehin alınmış, daha sonra yapılan baskında Kiraz’ın vurularak öldürüldüğü anlaşılmıştı. Kiraz’ın, DHKP/C’lilerin silahlarından çıkan kurşunlarla hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Mahkeme heyeti karar öncesi duruşmaya yaklaşık bir buçuk saatlik ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan Murat Canım ve Mustafa Koçak’ı ayrı ayrı ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs’ suçunu işledikleri sabit olduğu gerekçesiyle TCK 309/1. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldılar.