Sancaktepe’de Çok Anlamlı Yerli Malı Haftası Etkinliği

Sancaktepe’de Çok Anlamlı Yerli Malı Haftası Etkinliği

Sancaktepe’de Yerli Malı Haftası ile ilgili çok farklı bir program gerçekleşti. Program Sarıgazi Peyami Safa ilkokulunda görev yapan Tuğba Işıldak Öztürk öğretmen tarafından düşünüldü, planlandı ve yapıldı.

Tuğba Işıldak Öztürk Yerli Malı Haftasını kutlamak için düzenlediği programda ekmek israfına da dikkat çekmek istedi. Veliler arasında düzenlediği “Bayat Ekmekten, Taze Lezzetler” adlı yarışma programına başvuran ilk 15 velisi arasında bayat ekmekleri yeniden değerlendirme yarışması düzenledi.
Programa ilçe Milli Eğitim Müdürü Hale Bağce Özbaş, Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit, Okul Müdürü Fuat Ercan, okulun öğretmenleri ve çok sayıda veli katıldı.

“Yiyiniz, İçiniz Ama İsraf Etmeyiniz”

Şube Müdürü Murat Şit

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit, yaptığı konuşmada, “Son zamanlarda sosyal medyada serpme kahvaltılar dolayısı ile büyük israf olduğu eleştirilerinin yoğunlaştığı düşünülürse, yerli malı haftası dolayısı ile “ Bayat Ekmekten Taze Lezzetler” adıyla yapılan bu yarışmayı çok önemli ve kayda değer buluyorum. İnancımızda da israf yasaklanmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz diyerek israftan kaçınmamızı istemiştir” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hale Bağce Özbaş yaptığı konuşmada ekmek israfını konu alan bu yarışmanın önemine değindi. Atıkları değerlendirme konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı “Sıfır Atık” projesini hatırlattı.

Sıfır Atık projesinin Sancaktepe’de ve Sarıgazi Peyami Safa İlkokulu’nda da başarılı bir şekilde uygulandığını ifade etti.
Veliler arasında yapılan Bayat Ekmekleri Değerlendirme Yarışmasının Jüri üyeliği Okul Aile Birliği Başkanı ile öğretmenlerden oluştu.

Yarışma programının sunuculuğunu, programın düzenleyeni de olan Tuğba Öztürk tarafından yapıldı. Kıbrıs Tatlısı ile Mantı Ödüle Layık Görüldü.

Jüri heyeti bayat ekmek ile hazırlanan yemek ve tatlıları : Sunum, Lezzet, Uygulanabilirlik,Özgünlük ve Pişmişlik kriterleri ile değerlendirdi.

Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda  ‘Kıbrıs Tatlısı’ ile Mualla GÖNEZ  1. olurken, ‘Mantı ‘ ile Emine ÖZTÜRK 2. ve Çikolatalı Cheesecake ile Kadriye BAYRAK ise 3. Oldu.

Program esnasında arka fonda verilen müziğin sözleri ise, programın içeriğini tamamlar nitelikteydi:

“Gözün Değil, Karnın Doysun. Ekmek Yiyeceğin Kadar Olsun.

Gözün değil, karnın doysun.
Ekmek yiyeceğin kadar olsun.
Köprü olur, okul olur, yol olur.
Attığın ekmek ile şehirler kurulur.”

Yarışmanın sonucunda dereceye giren velilere ödülleri İlçe Milli Eğitim Müdürü Hale Bağce Özbaş, Şube Müdürü Murat Şit ve Okul Müdürü Fuat Ercan tarafından verildi.

M. Zana Avna

Benzer Haberler