Ressam Saruhan Yaman Vefat Etti

Ressam Saruhan Yaman Vefat Etti

Muş Malazgirtli tanınmış ressam Saruhan Yaman tedavi gördüğü Van’da yaşamını yitirdi.

Birçok kişinin kalbinde taht kuran usta sanatçı Yaman memleket sevdalısıydı. Yaman ardında, çok sayıda Malazgirt ve Muş’la ilgili özel eser bıraktı.

Ressam Saruhan Yaman son röportajını 2017 yılında vermişti. Yaman’la yapılan röportaj şöyle:

Ressam Saruhan Yaman, “Sanatçı bir toplum şiddet ve terörden uzak duran ülkesine faydalı insanlardır. Sanatın gücü büyüktür” dedi.

Muş Malazgirtli Ressam Saruhan Yaman ile sanatı ve çalışmaları üzerine konuştuk.  Özellikle, “Resimlerle Malazgirt” kitap çalışması için yerel yöneticilerden destek beklediğini ifade eden Yaman, tarih bilincinin oluşması için bu eserlerin kitaplaştırılmasının önemine dikkat çekti.

“Sizi biraz tanıyabilir miyiz?”

“1969 Doğubayazıt doğumlu olup Malazgirt nüfusuna kayıtlıyım. Eğitim durumu olarak sosyal bilimler mezunuyum.  Evli ve üç çocuk babasıyım. 7 yıldır Van´da bir kamu kurumunda çalıştığımdan, resim çalışmalarına da burada devam ediyorum.”

“Neden resim sanatı?”

“Resim aşkı çocukluktan başlar. Tarih arkeoloji ve doğa sevgisi beni resim yapmaya iten en büyük etkendir. İlk profesyonel resim eğitimini 1986´da Kütahya´da ressam Ahmet Yakupoğlu´ndan aldım. Doğada yıllarca birebir resim yaptım. Konular doğa ve tarihi yapılar oldu. Ta ki ilk Zenit fotoğraf makinesine kavuşana kadar. Sanatımda fotoğrafı bir araç olarak kullanıyorum, kolaylık sağlıyor. Malum şimdilerde dijital makinelerle arkadaş olduk. Bu arada kır çiçekleri ve kelebek fotoğraf arşivim var. Yıllar içinde Türkiye´nin çeşitli kentlerinde kişisel ve karma sergilerim oldu.

“Bu çalışmalar içinde önemli gördüğünüz hedefiniz nedir?”

“Resimli bir Malazgirt kitabı düşünüyorum. Gelecek nesillere yetişsin diye düşünüyorum bunu.”

“YÖNETİCİLERDEN DESTEK BULAMADIM”

“Bu konuda destek alabildiniz mi? Beklentileriniz nelerdir.”

“Resimli Malazgirt kitabı çok değerli eski kaymakam Muhammed Gürbüz tarafından büyük destek buldu baskı aşamasına geldi, ama tayini çıkınca yarım kaldı. Sonrasında kaymakam ve yerel yöneticilerden destek bulamadım. O yüzden bu iş için sponsor arıyorum. Malazgirt tarihini anlatan yeni resimler yapmak istiyorum, bunun içinde mülkü amirleri ve yerel yöneticilerimizden destek istiyorum… Şimdiye kadar güzel eserler oluşturduk, başta Cumhurbaşkanımız ve bazı bakanlıklarda Malazgirt konulu resimleri takdim ettik buralarda asılıdır.”

“İSTANBUL SERGİSİ İSTİYORUM”

“Peki en önemli eseriniz…”

“En önemli eserim, eski Malazgirt minyatürüdür. Bu resim bayağı ilgi görmüştür, onlarcasını çalıştım. Bugünlerde yöresel figür resimlerini işliyorum. İstanbul´da özel galerilerle iletişim halindeyim. Nasip olursa bir İstanbul sergisi istiyorum”

“ŞİDDET VE TERÖRDEN UZAK DURAN ÜLKESİNE FAYDALI İNSANLARDIR”

“İnşallah nasip olur ve sanatınızı hak ettiği düzeyde görürüz… Peki ilgiden memnun musunuz?”

“Biraz klasik bir cevap olacak ama resim sanatına yeterli ilgi yok. Bu sadece benle ilgili değil, bir çok sebepleri olabilir. Sanatçı insanın kötülük yapmaya zamanı yoktur. Devlet yöneticileri sanatı ve sanatçıyı teşvik etmelidir. Sanatçı bir toplum şiddet ve terörden uzak duran ülkesine faydalı insanlardır. Sanatın gücü büyüktür. Size bir örnek anlatayım. Geçen yıl 26 Ağustos zafer bayramında sergimize gelen Sayın Muş Valisi Malazgirt Kalesi olan resimlere bakarak, “Malazgirt kalesi bu kadar güzel mi?”dedi. Ve sergiden hemen sonra kültür müdürüyle birlikte kale ve surlarını gezmiştir…”

Bu Röportaj 4.3.2017 tarihli Muş Ovası Gazetesi’nden alınmıştır.

Kaynak: Muş Ovası 

Benzer Haberler