Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Tuzla Bir Bölge Oldu

36

İstanbul’un 37 ilçe belediye başkanı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısıyla, Yenikapı’daki Avrasya Gösteri Merkezi’nde bir araya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentin 37 ilçe belediye başkanıyla Yenikapı’daki Avrasya Gösteri Merkezi’nde bir araya geldi. Pendik ve Çekmeköy Belediye Başkanları, mazeret bildirerek toplantıya katılmadı. İmamoğlu, 14 CHP’li, 22 AK Partili ve 1 MHP’li belediye başkanıyla tek tek tokalaştı. Toplantıda, belediye başkanları dışında İBB CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı da hazır bulundu. Organize edilen oturma düzeninde değişiklik yapan İmamoğlu, Esenler Belediye Başkanı ve AK Parti İBB Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ile Subaşı’nı iki yanına oturttu. İmamoğlu, toplu fotoğraf çekiminin ardından yaptığı konuşmayla toplantıyı başlattı.

İmamoğlu, toplantıda, kuracakları “Belediye Başkanları Koordinasyon Kurulu Bölge Koordinasyon Masaları”yla kısa bilgiler verdi. Bölge Koordinasyon Masaları’nı 10 masa olarak tanımladıklarını belirten İmamoğlu, “Bu bir taslak çalışmadır. Önerilere bakabiliriz. Eleştirileriniz olabilir. Burada coğrafi özelliklere dikkat ettik. İlçelerin birbirleriyle bağlantılı sorunlarına ya da çözüm bekleyen ortamlarına dikkat ettik. Seçim bölgeleri olarak düşünülmedi, sorun bütünlüğü olarak hareket edildi. Birbirleriyle ilişkileri açısından ilçeler belirlendi. Bu teknik arkadaşların ön görüsüdür teknik olarak. Önerilerinizi ve uyarılarınızı dikkate alırız” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, kuracakları 10 masada şu ilçelerin olacağı bilgisini paylaştı:

  1. Bölge: Arnavutköy, Başakşehir, Büyükçekmece, Çatalca, Silivri ve Sultangazi.
  2. Bölge: Avcılar, Beylikdüzü ve Esenyurt.
  3. Bölge: Bağcılar, Bayrampaşa, Esenler, Gaziosmanpaşa ve Güngören.
  4. Bölge: Bahçelievler, Bakırköy, Küçükçekmece ve Zeytinburnu.
  5. Bölge: Beşiktaş, Eyüpsultan, Kağıthane ve Sarıyer.
  6. Bölge: Beyoğlu, Fatih ve Şişli.
  7. Bölge: Ataşehir, Kadıköy, Ümraniye ve Üsküdar.
  8. Bölge: Beykoz, Çekmeköy ve Şile.
  9. Bölge: Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Tuzla.
  10. Bölge: Adalar, Maltepe ve Kartal.