Özel- Van’da Büyük Operasyon! 30 Gözaltı

Özel- Van’da Büyük Operasyon! 30 Gözaltı

Van İl Emniyet Müdürlüğü’ne intikal eden bir takım ihbar ve şikâyetler üzerine Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce Van Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen 2 ay süreli çalışma neticesinde kamuyu zarara uğratan VEDAŞ çalışanı ve elektrik abonesi vatandaşlara yönelik operasyonda 30 kişi gözaltına alındı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Büro Amirliği Görevlileri 15 VEDAŞ (Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.) çalışanı ile 15 Elektrik abonesi arasında rüşvet karşılığında kaçak elektrik kullanıldığı, cezai işlem uygulanmasının engellendiği, sayaçları yok ettikleri ve sayaç endeksini düşürerek kamuyu zarar uğrattıkları tespit edilen  30  şüpheliye yönelik olarak eş zamanlı operasyon yaptı. Operasyonda 28 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin ikamet ve iş yeri aramalarında; çok sayıda elektrik sayacı ve mühürleri ele geçirildi.

Gözaltına alınan 28 şüpheli hakkında tanzim edilen tahkikat evraklarıyla birlikte adliyeye sevk edildi.

VEDAŞ Sayaçlarında Usulsüzlük Tespit Edildi İddiası !

Öte yandan VEDAŞ tarafından, mahalle ve sokak aydınlatma direklerinin bağlı olduğu sayaçlarda usulsüzlük yapıldığı ileri sürüldü. Ciddi usulsüzlükler olduğunu iddia eden eski VEDAŞ personeli Ümit K, bu usulsüzleri ortaya çıkardığı için işten atıldığını söyledi. Ümit K, “Mağdurum, adalet arayışım sürecek” dedi.

Van, Muş, Hakkari ve Bitlis illerini bünyesinde bulunduran Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (VEDAŞ) mahalle ve sokaklardaki aydınlatma direklerinin bağlı olduğu sayaçlarda usulsüzlük yaptığı iddia edildi. VEDAŞ bünyesinde arıza onarım şefi olarak çalışan personel Ümit K, sayaçlarda usulsüzlük yapıldığını ileri sürerek, şirketi şikayet edeceği için işinden olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Talimat

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) de konuyu ilettiğini ve dosyanın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı’nda olduğunu ifade eden Ümit K, adalet arayışını sürdürdüğünü dile getirdi. Ümit K, “Devletimizin denetlemeye geleceklerini çok önceden haberdar olmuşlardı ve açıklarını kapatmak için hileli davranışlar sergilediler. Bunları yaparsanız sizi şikayet ederim dedim, sayaçlarda yapılan usulsüzlükleri kurum yetkililerine söyledim ve 2017 yılının 8. ayında işten çıkarıldım. Meclise gidip, Sayın Cumhurbaşkanımızı meclis bahçesinde görünce dosyayı bizzat verdik, kendisi de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’na talimat verdi. ‘Dosyayla ilgilenin’ diye. Van Savcılığı’nda soruşturma halen sürüyor. 2017 yılından beri mağdurum, devletimi ve milletimi koruduğum ve bu durumu ortaya çıkardığım için işimden oldum. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum” dedi.

Denetim Hizmetleri: Bakanlık Konuyu Titizlikle Takip Ediyor

Konuyla ilgili olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı’nda görevli bir yetkili, Ümit K. adıyla gelen bir şikayetin olduğunu doğrulayıp, Bakanlığın konuyu titizlikle takip ettiğini ve hukuki süreci de yakından takip ettiklerini paylaştı.

Konuyla ilgili soruşturmanın Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca sürdüğü öğrenildi.

Benzer Haberler