Nuh’un Gemisi Nerede ?

Nuh’un Gemisi Nerede ?

Şırnak ve Ağrı arasındaki Hz. Nuh’un Gemisi Nerede ? tartışması sürüyor.

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan tartışmayı yine gündeme taşıdı. Sayan twitter hesabından bir anket açtı ve konunun tarihçilere bırakılması gerektiğini söyledi.

Sayan, “Hz. Nuh’un gemisi konusunda Şırnak’lı kardeşlerimizle anlaşamıyoruz.. Tarihçilere bırakalım diyoruz. İtiraz ediyorlar…Sizce Hz. Nuh’un gemisi nerede….” paylaşımını yaptı.

 

Ağrı Valiliği

“Nuh’un Gemisi Ağrı Dağı’nın güney karşısındaki Telçeker ile Üzengili köyleri arasında doğal bir anıttır. Aslında bu anıt, gemi biçiminde bir şekil, iz (siluet) dir. Kalıntı, Türkiye- İran Transit yoluna 3.5 km. mesafededir.

Nuh tufanı sonucunda karaya oturan geminin burada kaldığı öne sürülmektedir. Buranın halk arasındaki adı, Cudi dağıdır. 1983 yılından itibaren kutsal geminin kalıntılarını burada arama çalışmaları hızlanmıştır. Başta James İrwin olmak üzeri Amerikalı araştırmacılar burayı çok yönlü incelemişlerdir. Türk bilim adamları ( Atatürk Üniversitesi ve MTA Enstitüsü elemanları) da bu oluşumu bilimsel yönden incelemişlerdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıklar Yüksek Kurulu 17 Eylül 1987 tarih ve 3657 sayılı kararı ile gemi kütlesinin “ korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlığı” özelliği gösterdiğini belirtildiğinden, burası doğal sit alını ve açık hava müzesi olarak koruma altına alınmıştır.”

Benzer Haberler