Netflix’e karşı rekabet artıyor: Disney+ ilk kez fiyat açıkladı

Netflix’e karşı rekabet artıyor: Disney+ ilk kez fiyat açıkladı

Yeni RTÜK yönetmeliğinin ardından Türkiye’den çekilebileceği öne sürülen Netflix, ABD’de de giderek artan rekabet nedeniyle zor günler geçiriyor. Yeni video akış hizmeti Disney+ iddialı bir fiyatla piyasaya girmeye hazırlanıyor.

Yayıncılık devi Disney’in 12 Kasım’da hizmet vermeye başlayacak akış platformunda ücretler belli olmaya başladı. Aylık 6.99 dolarlık standart paketi satın alan kullanıcılar aynı anda dört akış izleyebilecek. Üstelik 4K çözünürlük de bu paketin içinde olacak ve tek bir hesapta yedi adet profil oluşturulabilecek.

Bu şartlarda Disney+’ın Netflix’e “oldukça güçlü bir rakip” olduğu yorumu yapıldı. Netflix standart paket fiyatını geçtiğimiz günlerde 9 dolara yükseltmişti. Bu pakette sadece tek bir akış izlenebiliyor. 4K videolar için ise ayda 16 dolar ödemek gerekiyor.

Netflix, 2011 yılından beri ABD’de ilk kez geçen çeyrekte müşteri kaybetmişti. Dünyanın en yaygın video akış platformunun büyümesi dururken, hisse fiyatları da hızla düştü.

Gelişmekte olan pazarlara yoğunlaşacak

Netflix’in güncel ve orijinal dizi içeriği çok daha güçlü olsa da; Disney hem kendisinin, hem de Pixar, Marvel ve Star Wars gibi dev markaların sinema arşivine sahip. ABD’nin en önemli spor yayıncısı ESPN’in canlı maç yayınları ile dünyanın en geniş TV arşivlerinden birine sahip hizmet olan Hulu’nun içerikleri de, Disney tarafından ayrı paketler olarak satıyor.

Özellikle ABD’de giderek artan rekabete rağmen maliyetlerini karşılamak için fiyat yükseltmek zorunda kalan Netflix’in, büyüme potansiyeli daha yüksek olan pazarlara odaklanacağı yorumları yapılıyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) internet yayınlarını denetleme yetkisi veren ve “sansür” diye nitelenen yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından Netflix’in Türkiye’den çekilebileceği yönünde iddialar bu ay sosyal medyada paylaşılmıştı.

Netflix sözcüsü ise “Türkiye üyelerimize neşe vermeye, Türk yeteneklerle ortaklıklar kurmaya ve ekonomiyle film endüstrisine yatırım yapmaya devam etmek istediğimiz bir ülke” yanıtını vermişti.

Kaynak: Journo 

Benzer Haberler