“Muş Ovası’nda Tarım ve Hayvancılık Gelişecek”

“Muş Ovası’nda Tarım ve Hayvancılık Gelişecek”

Bursa’da faaliyetlerini sürdüren Muş İLDER’in her ay düzenlediği KonuşMuş programının Kasım ayı konuğu  Alparslan Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. Fethi Ahmet POLAT’tı.

Muş İLDERKasım ayında gerçekleştirdiği Konuş Muş Programına davet ettiği MuşAlparslan Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. Fethi Ahmet POLAT’ı Bursa’da yaşayan Muşlu’larla buluşturdu.

Konuş Muş Söyleşisinin  konusu Kimlik Arayışı ve Moderniteolarak belirlendi.

Açılış konuşmasını Muş İLDER Başkanı Mehmet Veysi TUTKUN’un yaptığı söyleşi, bugün çok değerli bir konuğu ağırladıklarını, onca yoğun işleri içerisinde bize vakit ayırarak bizlerle buluşmak için gelen Prof. Dr. Fethi Ahmet POLAT Bey’e Muş İLDER Yönetim Kurulu adına ve Bursa’da yaşayan Muşlular adına teşekkür etti.

Muş İLDER Bir İyilik Hareketidir

Muş İLDER’in bir iyilik hareketi olduğunu, iyiliği gerçekleştirmede birbirimize ihtiyacımızın olduğunu ifade eden TUTKUN, güzel örnekliklere ihtiyacımız olduğunu gerçekleştirilen bu programlarda da güzel örneklik alabileceğimiz değerlerimizle buluşarak iyilikleri, güzellikleri yaygınlaştırma amacında olduklarını ifade ettikten sonra sözü Prof. Dr. Fethi Ahmet POLAT’a bıraktı.

Konuşmasında İslam Düşüncesi ile Batı Düşüncesini karşılaştıran POLAT, İslam düşüncesinin insana önem verdiğini, iyiliğe, yardımlaşmaya, fedakarlığa davet ettiğini belirtti. Batı düşüncesinde ise insanı sürekli gücü eline geçirme ve başkalarına tahakküm kurma, insanı , doğayı ve hayatı kendi hizmetine alma çabası olduğunu böylelikle de zulmün adaletsizliğin örnekliğini sergilediğini ifade etti. Modernitenin getirdiği en büyük sıkıntılardan birinin güven problemi olduğunu, insanı özgürleştirmiş ama güveni ortadan kaldırmıştır.

“Allah İnsanı Özene Bezene Yaratmıştır”

İnsanın üstünlüğü Cenab ı Allah’ın bizleri özene bezene yaratmış olmasındandır. İslam Medeniyetinin en temel kaynağı “Allah Adem’e bütün isimleri öğretti.” ayetidir. Bu ayetle insana kavramsallaştırma kabiliyeti verdiğini ifade eden POLAT, bunun da herhangi bir meseleyi okuyabilme , anlayabilme  ve tanım getirebilme kabiliyeti verdiği anlamı taşıdığını belirtti. Allah’ın nimetlerine karşılık bizlerden bir karşılık beklemediğini yalnızca şirkten uzak kalmamızı ve iyi insanlar olmamızı beklediğini ifade etti.

“Muş’ta Yaşamak Güzeldir”

Muş’ta yaşamadan son derece mutlu olduğunu, Muşluların  gerek komşuluk ilişkilerinde , gerek esnaflığında, gerek yardımlaşma ve dayanışmada gerçekten güzelliklerle dolu olduğunu görebiliyorsunuz. Özellikle sanal medyada Muşu kötüleyip duran Muşlu kötümserlere de itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

“Muş Ovası’nda Tarım ve Hayvancılık Gelişecek”

Alparslan Üniversitesi’nde çok güzel çalışmaların yapıldığını ifade eden POLAT, Muş Ovası’nın tarımını geliştirecek çalışmaların ön hazırlıklarını yaptıklarını, hayvancılığı geliştirecek çalışmaların yapıldığını ifade etti. Üniversitenin altyapı eksikliklerinin olduğunu bunları tamamlamaya çalıştıklarını ifade etti.

 

 

Benzer Haberler