Murat Yetkin: 2011’de komutanlar, istifalarıyla tehlikeye karşı uyarmıştı

24

Gazeteci Murat Yetkin, eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının “Fethullahçıları durdurmamızı engelliyorsunuz” gerekçesiyle istifa ettiğini belirtti. Yetkin, yazısında “Havlu atma şeklinde yorumlanan bu çıkışta komutanlar istifalarını bayrak gibi açarak gelen tehlikeye karşı uyarıyorlardı. Hükümetin ağır kusuru yok mu?” ifadelerine yer verdi.

Gazeteci ve yazar Murat Yetkin, kişisel web sitesinde yayınladığı “15 Temmuz, 15 soru” başlıklı yazısında, 15 Temmuz darbe girişiminin öncesinde ve sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Şifreli haberleşme programı ByLock’un, 2015 yılının sonbaharında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından kırılmaya başlandığını belirten Yetkin, “Türk Silahlı Kuvvetlerindeki yapıya dair ilk listeler, Yüksek Askeri Şura öncesi önlem alınabilsin diye Genelkurmay’a verilmeye başlanmıştı. Fethullahçılar bunu öğrenince o ByLock’u kapatıp başka programlara geçmişlerdi. Bir binbaşı 15 Temmuz öğleden sonra gelip MİT’in kapısını çalana dek MİT ya da Genelkurmay hiçbir şeyden kuşkulanmayacak kadar naif yapılar mıydı?” ifadelerini kullandı.