“Mesele Yıldırım’ın Kürtçe konuşması değil, anadilini konuşamamak”

“Mesele Yıldırım’ın Kürtçe konuşması değil, anadilini konuşamamak”

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Mesele Binali Yıldırım’ın iki kelime Kürtçe konuşması değil, Kürtlerin kendi anadilinde konuşamamasıdır” dedi.

Gündemdeki gelişmeleri değerlendiren Temelli, şunları söyledi: “Eğer gerçekten yargıda samimi reforma ihtiyaç duyuyorsanız, bakın bizim hazırlığımız var. İsteyin gönderelim, inceleyin. Bizim hazırlığımız toplumsal barış üzerinedir. Toplumsal barışı tahrip eden bütün unsurlardan bu ülkeyi kurtarmak üzerinedir. Başta TMK’nin kaldırılması, ifade ve düşünce özgürlüğünün sağlanması, demokratik siyasetin önünün açılması, kürsü dokunulmazlıklarının sağlanması, demokratik siyasetten dolayı hiç kimsenin yargılanmaması üzerine hazırlanmış ve toplumsal barışı inşa edecek iddialı bir çalışmamız var. Evet alıp inceleyin reform nasıl olur, değişim nasıl olur görün. Evet katkı vermeye hazırız, hazırlığımızı yaptık bekliyoruz. Gelin Meclis çatısı altında bütün partiler yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı adına, toplumsal barışı var etmek yararına görüşelim, müzakere edelim.”

“Mesele Anadil”

Temelli Yıldırım’ın Kürtçe konuşmasıyla ilgili olarak da şu değerlendirmeyi yaptı: “Birkaç kelime Kürtçe konuştunuz diye Kürt halkı nezdinde bir değeriniz, itibarınız olmayacak. Çünkü bu sözlerle Kürtçe konuşma girişimi samimiyetsizdir, çıkar amaçlıdır. Kürtçe seçim yatırımlarına, gündelik politikalara maske yapılacak bir dil değildir. Yapılması gereken Kürtçe anadilde eğitimin önünü açmaktır. Kamusal alanda kullanılabilirliğini sağlayacak kalıcı ve yapısal değişimleri hayata geçirmektir. Mesele Binali Yıldırım’ın iki kelime Kürtçe konuşması değil, Kürtlerin kendi anadilinde konuşamamasıdır. Kürt sorunu binlerce yıllık bir dili ve kültürü folklorik bir sosa dönüştürülerek çözülemez. O yüzden de diyoruz ki anadilinde eğitim haktır, anadilinde sanat ve siyaset yapmak haktır.”

Benzer Haberler