Küçükçekmece’de Yeni Bir Oluşum: İnönü Mahallesi Gönüllüler Birliği

246

İstanbul Küçükçekmece’ye bağlı İnönü Mahallesi’nde gönüllülük esasına bağlı bir oluşum kuruldu. İnönü Mahallesi Gönüllüler Birliği adı verilen oluşum ilk toplantısını bir kahvaltı programıyla yaptı. İnönü Mahallesi Gönüllüler Birliği Başkanı Tahsin Uslusu, 15 kadın ve 10 erkek olarak bir oluşum kapsamında bir araya geldiklerini ve amaçlarının mahalle sorunlarını gündeme getirip mahallerindeki sorunların çözümünde aracı olmak olduğunu belirtti.

Küçükçekmece İnönü Mahallesi’nde 15 kadın ve 10 erkek, mahallerindeki sorunların çözümü için gönüllü bir oluşum kapsamında bir araya geldi.  Ortak akıl ve katılımcı yönetim anlayışı kapsamında mahallelerinde yeni bir anlayışı ortaya koymak için harekete geçtiklerini söyleyen İnönü Mahallesi Gönüllüler Birliği Başkanı Tahsin Uslusu, 1968 yılında İnönü Mahallesinde doğduğunu ve mahallelerine gönüllü olarak hizmet etmek istediklerini kaydetti.

“Sorunları Raporlayacağız”

Uslusu, “İnönü Mahallesi sakinleri olarak hangi partiden görüşten olursa olsun menfaatsiz ve çıkarsız hizmet etmek için yola çıktık. Belediyeler ve yerel yönetimlerin göremediği sorunları görüp, tespit edip çözüm yollarıyla birlikte bir köprü vazifesi üstlendik. En kısa yolla nasıl bir çözüm üretebiliriz bu manada gönüllüyüz. Herhangi bir yerden ücret ya da maaş almıyoruz. 25 kişilik bir ana kadroyuz. 15 kadın 10 erkek olarak çekirdek kadromuzu belirledik. Zaman zaman bir araya gelip sorunları masaya yatıracağız. Mahalleyi 25’e bölüp 25 bölge yapacağız. Her bölge sorumlusu kendi alanındaki sorunlar noktasında temsilcilik görevi yapmış olacak. Yardıma muhtaç insanlarımızdan tutun da sokaklarımızın, caddelerimizi sorunlarına kadar hepsini raporlayacağız” diye konuştu.

“Aracı Görevi Üstleniyoruz”

“Madde bağımlılığı ve hayvan hakları konusunda çalışmalara başladık” diyen Uslusu, ilçelerinde hayvan hakları konusunda yeni gelişmelere öncülük edeceklerinin de altını çizdi. Uslusu,  şöyle devam etti: “Spor kulüplerimizi de ziyaret ederek mahallemiz nezdinde ilçemiz için bazı şeylerin önünü açmak istiyoruz. Siyasi parti temsilcilerini, tüm kurum kuruluş amirlerini, muhtarımızı, spor kulüplerini ve dernek başkanlarını sırayla ziyaret edeceğiz. Sosyal medya hesaplarımız üzerinden iletişimimiz sağlıyoruz. Böylelikle yerel yönetimlerde mahalle gönüllüleri olarak mahalle sorunlarını çözmeyi hedefliyoruz. Aracı görevimizi en iyi şekilde yapmak istiyoruz biz gönüllüyüz herhangi bir çıkarımız yok. Hasta insanlarımız var hepsini doğru bir şekilde iletmek istiyoruz. Yardım konusunda da özellikle mahalledeki doğru ve ihtiyaç sahibi kişiye elimizden geleni yapmak istiyoruz”

Belediye Meclis Üyesinden Oluşuma Destek: Başarılar Diliyorum

Küçükcekmece Belediye Meclis Üyesi Yasin Uslusu (CHP) ise gönüllü oluşuma destek için kahvaltı programına katıldığını ifade etti. Uslusu, “İyi bir başlangıç yaptılar arkadaşlarımız, çok güzel düşünmüşler. İyi niyetlerinin yanında olacağız. İnönü mahallesi için çok güzel projeler ve çalışmalar düşünüyorlar. İlçemiz için hem de mahallemiz için bu önemli proje davetine icabet ettim. Kendilerine başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

“Esnaflar Destek Vermeli”

İlçede esnaf olan Şenol Boz ise, gönüllü oluşumların esnaflar tarafından desteklenmesine dikkat çekti. Boz, “Bu gönüllü oluşum içerisinde ben de bulunuyorum. Tüm mahalle esnafımızın vereceği desteklerle bir gönüllü birlik rol model görevini en iyi şekilde yerine getirecektir diye düşünüyorum” dedi.

Programda; fenomen tatlı ve baklava Ustası Şenol Boz’un özel üretimi havuç dilimi ikram edildi.

Daha sonra oluşum üyeleri sırayla söz alarak öneri ve katkıda bulundular. Yeşilçam Kahve’de bir araya gelen İnönü Mahallesi Gönüllüler Birliği üyeleri belirli aralıklarla buluşmaya devam edecek.

Haber: Y. Özgür BÜLBÜL