CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinliklerinin açılışında konuştu: “Anadolu’yu bize yurt yapan işte bu gönül erenleridir aslanla ceylanı hünkarın kucağında buluşturan huzurdur. Bütün erenlerimizi, pirlerimizi, dervişlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”

Nevşehir’e giden Kılıçdaroğlu, kendi adını taşıyan kültür merkezindeki açılışta, Hacı Bektaş Veli’nin Anadolu’ya 35 yaşında, bilgin biri olarak geldiğini, Selçuklu hükümdarının ona danıştığını söyledi.

CHP lideri şöyle konuştu: “Bu topraklarda insanı kamil olarak tanındı” dediği Hacı Bektaş Veli’nin Osmanlı İmparatorluğu’nda, özellikle de Yeniçeri Ocağı’ndaki etkisine de değinerek şunları söyledi: “O, elinde kılıçla değil aydınlanma meşalesiyle Anadolu’ya gelmiştir. O barışın, huzurun, birlikte yaşamanın öncüsü olmuştur. O, kendi deyimiyle 72 milleti bir saymıştır. Hacı Bektaş-ı Veli, yaşamı boyunca hep hakkı hukuku ve adaleti savunmuştur. O, barışın huzurun birlikte yaşamanın öncüsü olmuştur. Bugün Avrupa’nın pek çok ülkesinde onun düşünceleri toplumu aydınlatıyor.”