Keskin: Şiir Kadar Derinden Etkileyen Başka Bir Sanat Dalı Yok

23

Sultanbeyli Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen İstanbulensis Şiir Festivali düzenlenen görkemli törenle başladı.

Bu yıl 7.’si düzenlenen ve her yıl farklı bir temayla gerçekleştirilen İstanbulensis Şiir Festivali yoğun bir katılım programıyla başladı. İstanbul ve Anadolu için önemli bir festivale dönüşen İstanbulensis Şiir Festivali’nde konuşan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Balkanlarda huzurun sadece Osmanlı döneminde görüldüğünü hatırlattı. Keskin, “Osmanlı çökünce Balkanlarda huzur bozulmuştur. Kardeşlik ruhumuz her türlü kalleşlik planını alt etmiştir. Bu festival aracılığıyla şair kardeşlerimizi ilçemizde ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Bizim medeniyetimizde şairler her zaman yol gösterici olmuşlardır. Şiir kadar bizi derinden etkileyen başka bir sanat dalı yoktur. Türk kültürü ve edebiyatı tarih boyunca büyük bir coğrafyada varlığını devam ettirmiştir.” dedi.

Başkan Keskin sözlerini şöyle sürdürdü: “Şiir varsa Balkanlarla aramızdaki bağ kopmayacaktır. 7.’sini gerçekleştirdiğimiz uluslararası şiir festivalimizi Balkan coğrafyasına ve Barış Pınarı Harekatına ithaf ettiğimizi belirtmek isterim.Festivalin hazırlanmasında emeği geçen şairlerimize, kültür müdürlüğümüze ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Programda Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay’da bir konuşma yaptı.