Kadıköy’de Çıkan Olaylar: 1 Esnaf, 3 Polis Yaralı, 16 Gözaltı

49

3 büyükşehir belediye başkanının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasını protesto etmek isteyen gruba polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti.

Evrensel’in haberine göre, İstanbul’da, HDP İstanbul İl Örgütü’nün de çağrısıyla kayyım atamalarını protesto etmek isteyenlerin toplandığı Kadıköy Süreyya Operası’nın çevresi polis ablukasına alındı. Bölgedeki yurttaşlar polis tarafından uzaklaştırılırken bölgeye girişler de engellendi.

Çıkan olaylarda bir kişi yaralandı. Yaralının durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Emniyet Kadıköy olaylarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada, “20.08.2019 günü saat 20.00 sıralarında ilimiz Kadıköy ilçesi Bahariye Caddesi Süreyya Operası önünde yasaya aykırı şekilde toplanan gruba yaptıkları eylemin yasal olmadığı ve dağılmaları yönünde defalarca anons edilmiş, gruptaki göstericilerin direnmeleri ve dağılmamaları üzerine görevlilerimizce müdahale edilmiştir. Kaçan göstericilerin yol kenarlarındaki çöp tenekelerini devirmeleri sonrasında bir esnafın tepki göstermesi üzerine esnaf vatandaş göstericiler tarafından üç yerinden bıçaklanmak suretiyle hayati tehlike arz edecek şekilde yaralanmıştır. Olaylar boyunca (16) şüpheli gözaltına alınmış, müdahale esnasında (3) güvenlik görevlisi çeşitli yerlerinden yaralanmış, bıçaklama olayının faili olan şüphelileri yakalama çalışması devam etmektedir” denildi.