İstanbul’un Tarihi Lezzetleri: Köfte

82

İlim, kültür ve sanatın merkezi İstanbul, üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış ve bir kültür şehri olmuştur. Bu özelliğini günümüzde de sürdüren ve tarih ile kültürü birleştiren İstanbul, Kültür, eğitim, alışveriş, kruvaziyer, inanç turizmi başta olmak üzere her yıl milyonlarca turisti misafir ediyor.

Farklı kültürlerin etkisiyle geniş bir mutfak kültürüne sahip olan İstanbul’da gastronomi turizmi de önem taşımaktadır. İstanbul, farklı milletlerin mutfaklarını yansıtan etnik lezzetlerin yanı sıra tarihi lezzetleri, çağdaş deneyimlerin örneklerini sunan restoranları ve sokak lezzetleri ile dikkat çekmektedir.

Kültürümüzün önemli lezzetleri arasında yer alan köfte, İstanbul’da asırlardır varlığını sürdüren tarihi lezzetlerden biridir. Köfte denildiğinde akla Tarihi Sultanahmet Köftecisi ve Meşhur Filibe Köftecisi gelmektedir. 4. ve 5. kuşakta köfteyi turistlerle buluşturan bu mekânlar, uğrak noktalar arasındadır.

Tarihi Sultanahmet Köftecisi

Tarihi Sultanahmet Köftecisi, turistik bir mekân olan Sultanahmet’te 1920’den bu yana köfteyi, misafirleriyle buluşturmaktadır. 4. Kuşak Temsilcisi İsmail Timur Tezçakın, “Bu köftecinin en önemli özelliği lezzeti ve 4 kuşaktır aynı aile tarafından işletilmesidir. Turistlerin ilgisi gayet yoğun. Lezzetimiz ve servisimizin iyi olması yoğunluğun sebeplerinden. Turist rehber kitaplarından bulup gelen, turların getirdiği turistler ve kapıda kalabalığı görüp gelen köftemizi tadan turistler de var.” diyerek gördükleri ilgiden memnun olduklarını belirtti.

Sultanahmet’in Türk insanı için çok duygusal bir yer olduğunu söyleyen Tezçakın, “Hem Sultanahmet’te, İstanbul’un kurulduğu semtte bulunduğumuz hem de lezzetimiz ve servisimizden ötürü Türk müşterilerimiz de turistler de genellikle bizi tercih ediyorlar diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.