İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan dedikodulara sert yanıt

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan dedikodulara sert yanıt

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya 31 mart seçimlerinin iptal olması üzerine vekaleten İstanbul Büyükşehir Başkanlığı görevini yürüttü. Yerlikaya görev süresinse hakkında çıkan ‘belediye borçlandı’ dedikodulara cevap verdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na vekalet ettiği dönemde belediyenin kesinlikle borçlanmadığını söyledi.

Ali Yerlikaya, yaptığı açıklamada, “İBB Meclisi mayıs ve haziran ayında iki defa toplanmıştır. Meclis kararları incelendiğinde borçlanma kararı alınmadığı görülecektir. Belediyenin rutin işleyişi içinde düzenli olarak gerçekleştirilen ödeme ve harcamalar yapılmıştır.” diyerek kendi döneminde borçlanma olmadığını ifade etti.

İftira niteliğinde

İstanbul Valisi Yerlikaya, bazı basın yayın kuruluşlarında şahsıyla ilgili yayınlanan haberleri yalan ve iftira olarak niteleyen olduğu dile getirdi.

Yerlikaya, “Şahsımı hedef alan yalan ve iftira haberler nedeniyle açıklama yapma zarureti hasıl olmuştur. Vekalet ettiğim dönemde İBB kesinlikle borçlanmadı. İBB Meclisi mayıs ve haziran ayında iki defa toplanmıştır. Meclis kararları incelendiğinde borçlanma kararı alınmadığı görülecektir. Belediyenin rutin işleyişi içinde düzenli olarak gerçekleştirilen ödeme ve harcamalar yapılmıştır. (Kredi borçları, personel giderleri, hak ediş ödemeleri vb.)” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, gerekli hukuksal yollara başvuracağını dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“İBB hizmetlerinin sürdürülebilmesi için çeşitli istihdam modelleriyle ihtiyacı gerekli görülen personel alınmıştır. (Örnek: Her yıl 4 aylığına geçici olarak İBB Plajlarında istihdam edilen 883 adet cankurtaran, temizlik ve güvenlik personeli vb. gibi) İBB’nin bütün harcama ve işlemleri bundan önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl ve bundan sonra da Sayıştay tarafından düzenli olarak denetlenmektedir, denetlenecektir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından açıklama zorunluluğu gerektiren, yalan, iftira ve isnatlar içeren haber ve yorumlarla ilgili olarak yargı mercileri nezdinde hukuksal yollara başvurulacaktır.”

Benzer Haberler