Instagram ve Stalk Çağında ‘Like’ Gizlemek Yeterli mi?

12

Instagram, “kişilerin sayıya değil içeriği odaklanması” gerekçesiyle “like” sayısını gizlemeye pilot ülkelerden başladı. Peki bu ihtimal gerçekçi mi, beğenilme güdüsünün arttığı bir çağda mıyız, bildirimler arasında aklımızı yitirmemiz olası mı?

Instagram, önceki gün Twitter’dan duyurduğu resmi açıklamayla ‘like gizlemeye’ pilot ülkelerden başladığını duyurdu. Açıklamada, “Arkadaşlarınızın like sayınıza değil, paylaştıklarınıza odaklanmasını istiyoruz” denildi.

Prof. Dr. Melek Göregenli’ye 2019’da “beğenilme güdüsünü”, Whatsapp grubu çılgınlığında aklı selim kalınıp kalınamayacağını ve görünürlüğün önemini sorduk.

“Uygulamanın amacı bence kuşkulu”

Yıl 2019, çılgın bir sosyal medya çağı yaşıyoruz. Özellikle yeni kuşakta flört kriteri bile kişinin aldığı ‘like (beğeni) sayısı’ olabiliyor. Instagramın aldığı kararı bu bağlamda nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle, Instagramın aldığı kararın bir pilot uygulama olduğunu ve bazı ülkelerde uygulanacağını aklımızda tutarak düşünmeliyiz derim; bu uygulamanın “iyi-kötü” ekseninde değerlendirilmesinden önce, sosyal medya olgusunun doğasına aykırı olduğunu düşündüğümü söylemeliyim.

Ayrıca, bu kararın “gençlerin ruh sağlığını” koruma amaçlı olduğu açıklaması da bence kuşkulu; kapitalizmin herhangi bir grubun ruh sağlığından farklı öncelikleri vardır ve bu uygulama Instagramın kullanımını ciddi biçimde azaltacağı için yaygınlaştırılabilir olmayacaktır ya da Instagramı gözden çıkardılar, belki de Instagramın diğer mecralardan “insanı daha çok dikkate alan” bir imajla pazar payını arttırma isteği söz konusudur, bilemiyorum.

Haberin devamı için: Bianet