İmamoğlu’nun 2 bin 500 İSMEK çalışanını işten çıkardığı iddiası!

İmamoğlu’nun 2 bin 500 İSMEK çalışanını işten çıkardığı iddiası!

Sosyal medyada, 23 Haziran 2019 tarihinde yinelenen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı Seçimi sonrasında İmamoğlu’nun, İBB Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (İSMEK) çalışan 2 bin 500 kişiyi işten çıkardığı iddia edildi. Bir Twitter kullanıcısının İmamoğlu’nun seçim sloganına atıfta bulunarak paylaştığı iddia şimdiye kadar 7 binden fazla kişi tarafından beğenildi.

Ancak, İmamoğlu’nun 2 bin 500 İSMEK çalışanını işten çıkardığı iddiası doğru değil. İmamoğlu, iddianın ortaya atıldığı 25 Haziran 2019 tarihinde mazbatasını henüz almadığı için İBB’ye bağlı olan İSMEK’te iddiaya konu olan işten çıkarmayı gerçekleştiremez. İddiaya konu olan 2 bin 500 İSMEK çalışanı ise sözleşmeleri biten yarı zamanlı öğretmenler. Sözleşmeleri üç senelik olan çalışanların sözleşme bitiş tarihi ise 30 Haziran 2019. Yani yinelenen seçimler öncesinde bu kişilerin sözleşme bitiş tarihleri belliydi.

İSMEK’te yarı zamanlı çalışan öğretmenlerin sözleşmesi sona eriyor

İSMEK’te yarı-zamanlı çalışan öğretmenlerin üç yıllık sözleşmeleri 30 Haziran 2019 tarihinde sona eriyordu. Kurum, 25 Haziran 2019 tarihinde WhatsApp üzerinden çalışanlarına gönderdiği mesajda, söz konusu yarı zamanlı öğretmenlerin sözleşmelerinin yenilenmemesine karar verildiğini belirtti.

Teyit’in ulaştığı 2012-2018 yılları arasında İSMEK’te öğretmenlik yapan Ahmet Özbek, sosyal güvenlik priminin her yıl İSMEK ihalesini alan Beyaz Holding’e bağlı şirketler tarafından yatırıldığını söyledi. Özbek’in Teyit ile paylaştığı sigorta dökümünde, kendisine sigorta yapan şirketlerin listesi görülüyor. Dökümde Özbek’in İSMEK veya İBB tarafından sigortalandığına dair bir belge yer almazken, Beyaz Holding’e bağlı Kare Eğitim İletişim Organizasyon Hizmetleri ve Gemi İşletmeciliği Limited Şirketi, Etkin Eğitim Şirketi ve Lapis Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler Limited Şirketi tarafından sigortalandığına dair bilgiler yer alıyor. Yani sigorta dökümünden de anlaşılacağı üzere, altı yıl boyunca hem yarı-zamanlı hem tam-zamanlı İSMEK’te öğretmenlik yapan Özbek, İSMEK veya İBB çalışanı olarak değil, Beyaz Holding çalışanı olarak sigortalandı.
Kaynak: Teyit

Benzer Haberler