İmamoğlu: İştirak Yönetimlerinin Yüzde 90’ı İstifa Etti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’deki merkez binada gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, iştiraklerdeki yönetim kurulu üyelerinin istifa edip, etmediklerine yönelik soruya, “İBB Meclisi 1. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ Bey, şirket yönetimlerinin istifa edecekleri yönünde bana dönüş yaptı. Ben de açıkçası bunu yapmalarının doğru olacağını söyledim. ‘Yönetimi devralarak vatandaşa hesap vereceğimiz anı belirlemiş olacaksınız’ dedim. Yüzde 90’a yakın yönetim kurulu başkanları ve üyeleri istifa etti. Genel müdürleri de görevden aldılar. Dolayısıyla artık önümüzdeki süreç kısmen açılmış oldu. Biz yetkimizi kullanarak görevlendirmelere başlayacağız. Bu kanaatin oluşması ve bu sürecin oluşmasına katkı sundukları için İBB Meclisi 1. Başkan Vekili ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum” dedi. İmamoğlu, istifa edenler arasında çalışmak istediği kişiler olup olmadığıyla ilgili soruya ise, “Yok” yanıtını verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’deki merkez binada gazetecilerle bir araya geldi. “Bir süre görüşemeyeceğim. 4 gün dinleneceğim, izinli olacağım. Ailemle buluşacağım. Sonra da haftaya 3 gün perşembe, cuma, cumartesi belediye başkanları kampımız var” diyen İmamoğlu, daha sonra şu soruları yanıtladı:

“GENEL MÜDÜRLER GÖREVDEN ALINDI”

İSPARK’ın 5 Temmuz’da araç ihalesine çıktığı, ihalenin 9 Temmuz’da AK Partili bir vekil adayına verildiği söylendi. 894 bin liralık bir ihale. Bu ihaleyle ilgili ne kadar bilginiz var?

“Bana da arkadaşlarım bunu ilettiler bugün. Bir gerçek var ki şirketlerle ilgili biz elbette ki istediğimiz kıvamda bilgi sahibi olamıyoruz. Birincisi bu. İkincisi şirketlerle ilgili bilgi sahibi olamadığımız gibi, icranın içinde değiliz. Çünkü orada mevcut bir yönetim vardı. Bu girişimlerimiz devam ediyordu. Benim için değerli olan şu: İki gün önce İBB Meclisi 1. ve 2. Başkanvekili ve AK Parti Meclis Grup Başkanı ile yaptığımız görüşmede, kendilerine bunun doğru olmadığını, bu sürecin siyaseten kendilerine de zarar vereceğini, topluma zaten zarar verdiğini, bunun her anını toplumla da paylaştığımızı açık ve net paylaşmaya devam edeceğimizi söyledim. Kendi aralarında istişare etmek istediklerini söylediler. Dün itibariyle de İBB Meclisi 1. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ Bey, şirket yönetimlerinin istifa edecekleri yönünde bana dönüş yaptı. Ben de açıkçası bunu yapmalarının doğru olacağını söyledim. ‘Yönetimi devralarak vatandaşa hesap vereceğimiz anı belirlemiş olacaksınız’ dedim. Yüzde 90’a yakın yönetim kurulu başkanları ve üyeleri istifa etti. Genel müdürleri de görevden aldılar. Dolayısıyla artık önümüzdeki süreç kısmen açılmış oldu. Biz yetkimizi kullanarak görevlendirmelere başlayacağız. Bu kanaatin oluşması ve bu sürecin oluşmasına katkı sundukları için İBB Meclisi 1. Başkan Vekili ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Arkadaşlarım takip ediyor ve bu şirketlerle ilgili hızlıca yönetim atamaları, geçici arkadaşlarımız da olabilir bunların içinde. Yönetim atamalarıyla, daha sonra da karar verdiğimiz arkadaşlarımızla yeni yönetim kurullarını, genel müdür ve yöneticilerini oluşturarak, bu yönde sorduğunuz sorulara cevap verme fırsatımız olacak, bu incelemeyi ve denetlemeyi yaptıktan sonra.”

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.