İletişim fakülteleri: En yüksek puanlı bölümler 2019

39

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıt süreci başladı. 2019 itibariyle iletişim fakültelerindeki en yüksek puanlı bölümleri derledik. İlk 10’da İstanbul’dan altı, Ankara’dan üç, İzmir’den bir bölüm var. Bunlardan ikisi gazetecilik bölümü…

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos, elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Kayıt için adayların, yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor.

10 ve üzerinde kontenjana sahip bölümler taban puanlarına göre sıralandığında, ilk 10’da İstanbul’dan altı, Ankara’dan üç, İzmir’den bir bölüm yer alıyor. Bu bölümlerden dördü “radyo, televizyon ve sinema” iken, iki gazetecilik, iki iletişim, iki de iletişim tasarımı bölümü ilk 10’a giriyor.

10’un altında kontenjanlara sahip bölümlere bakıldığında ise Bilgi, Kadir Has, Bahçeşehir, Koç, Yeditepe, Beykent ve Bilkent üniversitelerinin burslu bölümleri 440 ve üzerinde puanlara sahipler.

Tam listeye şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İletişim fakültelerinde hangi bölümde, ne öğretiliyor?

Gazetecilik: Haber toplama ve yazma, fotoğraf tekniği, gazetecilik ilkeleri, medya analizi gibi dersler içeren bu bölüm, özetle, gazeteci yetiştiriyor.

Radyo, Televizyon ve Sinema: Bu alandan mezun olanlar televizyon veya radyo habercisi, sunucu, yönetmen, yapımcı, ses teknisyeni, kurgucu ve benzeri pozisyonlarda istihdam edilebiliyor.

Yeni Medya: Bazı üniversitelerde “yeni medya” bölümleri varken, bazılarında bu isminin yanına “gazetecilik” veya “iletişim” de ekleniyor. Bu bölümlerin ortak özelliği, dijital çağın gereklerine uygun bir iletişim eğitimi vermeye odaklanmaları. Öğrenciler, seçtikleri derslerle belirli bir alanda uzmanlaşabilirler. Veri gazeteciliğinden sosyal medya uzmanlığına, dijital trend danışmanlığından çevrimiçi itibar yöneticiliğine, haber sitesi editörlüğünden dijital pazarlama uzmanlığına birçok seçenek mevcut.

İletişim Tasarımı: Öğrenciler, görsel iletişim platformlarını disiplinler arası bir yaklaşım ile inceleyerek, bilgi teknolojilerindeki gelişime ve değişen estetik değerlere paralel olarak tasarımlar gerçekleştirmeyi öğreniyor. Hedef; televizyon, sinema, gazete, dergi, web gibi mecraların özellikleri doğrultusunda fikir ve bilgilerin izleyiciye aktarılmasında görsel, işitsel ve hatta dokunsal olarak amaçlandığı yönde ve etkili bir biçimde iletişim sağlamak.

Görsel İletişim Tasarımı: İllüstrasyon, tipografi, fotoğraf, bilgisayar grafikleri, video üretimi, animasyon, ambalaj tasarımı, etkileşim tasarımı gibi çeşitli konulara yoğunlaşan bir bölüm. Öğrenciler yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri uygulamalı ve kolektif bir çalışma süreci izliyorlar. Dijital ortamda iletişim konusunda uzmanlaşarak; reklam, dijital iletişim, web tasarımı, video ve film prodüksiyonu, 3D görselleştirme ve animasyon, ses ve hareketli görüntü ile tasarım, etkileşim tasarımı gibi alanlarda çalışabilirler.

Basın ve Yayın: Bu bölümü, gazeteciliğin ve televizyonculuğun kesişim noktası olarak özetleyenler var. Bölümden mezun olan öğrenciler muhabirlik, haber fotoğrafçılığı, editörlük, radyo yayıncılığı, TV haber programcılığı, internet yayıncılığı ve görsel yönetmenlik gibi alanlarda çalışabilir.

Radyo ve Televizyon Teknolojisi: Bu bölümün mezunları yayın, reji, yapım asistanlığı, resim seçici, server operatörü, arşiv elemanı, grafik operatörü, ses operatörü, kamera kontrolcü, transmisyon operatörü, yayın operatörü gibi teknik alanlarda görev alabiliyor.

Kaynak: Journo