HÜDA-PAR: Okur Kayıt Gider Şikayetleri Bitmiyor

HÜDA-PAR: Okur Kayıt Gider Şikayetleri Bitmiyor

HÜDA-PAR tarafından yapılan haftalık iç ve dış gündem değerlendirmesinde; okul kayıt ücretleri ve bitmeyen şikâyetler, işgal rejiminin Suriye, Irak ve Lübnan’a yönelik saldırıları, FKÖ- Hamas gerilimi, Erdoğan-Putin zirvesi ve Suriye’deki gelişmeler gibi konu başlıkları ele alındı.

HÜDA-PAR’dan yapılan açıklamada şu ifadelere değinildi:

Okulların açılmasına az bir zaman kala yine okulların bazı ihtiyaçlarının bakanlık tarafından tedarik edilmemesi, bu nedenle de kayıt parası veya başka adlar altında velilerden para talep edilmesi hususları şikâyet konusu olmaya devam ediyor. Bakanlık yetkilileri şikâyetler üzerine mütemadiyen velilerden para talep edilemeyeceğini, bunun yasak olduğunu açıklarken, velilerin bu husustaki şikâyetleri ise bitmek bilmiyor.

Zorunlu eğitime tabi olan öğrencilerin kayıtları online ortamda otomatik olarak yapılmaktadır. Bazı okullarda Okul-Aile Birlikleri vasıtasıyla bakanlıkça okullara herhangi bir ödenek verilmediği gerekçesiyle velilerden bağış talebinde bulunulduğu da bilinmektedir. Bakanlık, lise ve dengi okulların ihtiyacını karşılamak için belli miktardaki ödenekleri doğrudan okullara aktarmaktadır. Ancak okul öncesi ile ilkokul ve ortaokulların ihtiyacını karşılayacak doğrudan bir ödenek yoktur. Temel eğitim kurumlarının ödenekleri il-ilçe milli eğitim müdürlüklerine aktarıldığından çoğu zaman genel ihtiyaçlar için kullanılan bu ödenekler, birçok yerde temel eğitim kurumlarının ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır. Kurumların kırtasiye, temizlik ve hizmetli ücretleri gibi ihtiyaçlarını karşılamak ise okul müdürlüklerine havale edilmektedir. Bu noktada okul-aile birlikleri devreye girerek ihtiyaçların karşılanması için bir şekilde “bağış” talep edilmekte ya da ihtiyaç duyulan malzemeler doğrudan velilere aldırılmaktadır.

Ödenek yokluğu nedeniyle velilerden alınan “bağışlar” bu şekilde her yıl tartışma ve şikâyetlere neden olmaktadır. Okul aile birlikleri de bu kısır döngü içerisinde, kendi görev tanımı kapsamına girmeyen, okul ihtiyaçlarını tedarik etme gibi bir göreve mahkûm bırakılmaktadır. Zaruri ihtiyaçlardan yoksun binalarda sağlıklı bir eğitimin yapılabilmesi mümkün değildir. Milli Eğitim Bakanlığının bu soruna kökten çözüm getirerek her kurumun ihtiyaçlarına yetecek kadar ödeneği göndermesi gerekir. Velilerden bağış toplanması veya ihtiyaçların aldırılması, suistimale açık, kontrolü zor, hassas bir konudur. Ciddi tedbirlerle bunun önüne geçilmelidir.”

Benzer Haberler