Hiç bitmeyen sevda: Araba Sevdası

Hiç bitmeyen sevda: Araba Sevdası

Türk edebiyatının en önemli metinlerinden Araba Sevdası, açıklamalı orijinal metni ve günümüz Türkçesiyle Can Yayınları’nda.

 Tanzimat edebiyatının birinci döneminde temelleri atılan modern edebiyatımızın duvarlarını örmeye başlayan isimlerden biri de Recaizade Mahmut Ekrem’dir. Gençleri yazmaya, yazdıklarını yayımlatmaya teşvik ederek bir neslin önünü açan üstat Recaizade’nin Araba Sevdası romanı, Türkçede roman türünün başarılı ilk örneklerinden biri olarak kabul edilir.

2 Kitap Olarak Sunulacak

Kitapla ilgili Can Yayınları’ndan yapılan açıklamada, “Edebiyatımızda sıkça işlenen mirasyedi, züppe tiplerin öncülerinden olan Bihruz Bey’in hayatı, düşünceleri ve aşkı, Araba Sevdası’nda yer yer komedileştirilerek anlatılırken okura o dönemi ve ülkenin Batılılaşma macerasını enine boyuna düşünme imkânı sunar. 1896’da Servet-i Fünûn’da tefrika edilen bu büyük romanı, orijinalinde yer alan resimler, döneme dair diğer fotoğraflar ve dipnotlarla zenginleştirilmiş bir baskıyla, hem orijinal metniyle hem de günümüz Türkçesine uyarlayarak, iki kitap halinde sunuyoruz” denildi.

“Pek az Türk romanı Araba Sevdası kadar adına bağlıdır. Kitap, bir modanın ve muayyen iktisadi şartlar etrafında hemen bir lahzada teşekkül etmiş köksüz bir kalabalığın romanıdır.”

Ahmet Hamdi Tanpınar

Benzer Haberler