HDP: Asgari ücret net 3 bin 200 TL olmalıdır

20

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, asgari ücretin 3 bin 200 TL olması gerektiğini söyledi.

Buldan’ın açıklamaları şöyle: “EYT’lilere para yok diyen Saray’ın harcamalarına bir bakalım. Tek kullanımlık mutfak takımına eski parayla 1.4 trilyon, çatal bıçak takımına 1.5 trilyon, mefruşata 3.8 trilyon, giyeceklere 6.1 trilyon hediyelere 2 trilyon lira para harcanmış! Vatandaş ekmek parası bulamazken, intihara yönelirken, Saray har vurup harman savuruyor. Kriz halkın sofrasında yaşanıyor. Sarayın sofrasında ve mutfağında değil elbette. Halkın vergisi Saray’ın harcamalarına, örtülü ödeneğe akıyor. Ayrıca da yandaş holdinglere gidiyor. Savaşa harcanıyor, ÖSO’ya gidiyor. Halka bir şey kalmıyor. EYT’lilere para yok, emeklilere para yok, işçilere, memurlara para yok ama Saray’ın çatal bıçak takımına var!

Tek kullanımlık mutfak takımına 1.4 trilyon harcanan sistemin adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir Borç nedeniyle vatandaşın kapısına haciz dayanırken, iktidar yandaşı holding ve müteahhitlerin borçları ise bir bir siliniyor. İşte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi budur. Tek kullanımlık mutfak takımına 1.4 trilyon paranın harcandığı sistemin adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir.

“Asgari ücret net 3 bin 200 TL olmalıdır”

Böylesi bir süreçte milyonlarca işçiyi ilgilendiren 2020 asgari ücreti görüşülüyor. Asgari ücret bir aile için geçim ücreti haline getirilmeli, toplumun tüm kesimlerinin görüşleri alınarak belirlenmelidir. Asgari ücret net 3 bin 200 TL olmalıdır ki bu DİSK’in de bugün açıkladığı bir rakam. Ve bu konuda işçilerin haklı, meşru ve insanca taleplerinin yanındayız, onların mücadelesi bizim de mücadelemizdir.