Erzurum Kongresi’nin 100. Yıldönümü’nde Cağ Rekoru!

432

Erzurum Kongresi’nin 100’üncü yılı etkinliklerinde Vali Okay Memiş, 919 kilogram ağırlığındaki cağ kebabını kesti, vatandaşlarla kolkola girerek atabarı oynadı. Çalan müzik eşliğinde halay çeken Vali Memiş, çocukluğuyla ilgili anılarını da paylaştı.

Erzurum Kongresi’nin 100’üncü yıl etkinlikleri çerçevesinde cağ kebap ve baş barda rekor denemesi yapıldı. Havuzbaşı kent meydanındaki rekor denemesine Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fezvi Polat, bürokratlar ve yüzlerce Erzurumlu katıldı. 10 ayrı halk oyunları ekibinden folklörcünün katıldığı baş bar rekor denemesini izleyen Vali Memiş, daha sonra vatandaşlarla kolkola girerek atabarı oynadı.
Erzurum Kongresi’nin yıldönümü kutlamalarının festival havasında geçtiğini belirten Vali Memiş, etkinliklerin 23 Temmuz’a kadar devam edeceğini söyledi.

919 Kilogramlık cağ kebabını vinç yükledi

Meydanda daha sonra ustaların özel yapılmış şişe hazırladıkları 919 kilogramlık cağ kebabı ocağa taşımak için vinç geldi. Halatlarla bağlanan cağ kebabı şişi, forkliftin de yardımıyla özel yapılmış ocağa taşındı. Ustaların pişirmeye başladığı kebaptan ilk Vali Okay Memiş kesti. Vatandaşların ilgisini karşılıksız bırakmayan Vali Memiş, meydanda kurulan alanda gösterileri izledi.
Çocukluğundan anıları da paylaşan Vali Memiş’in esprileri vatandaşları güldürdü. Çocuklarla da yakından ilgilenerek fotoğraf çektiren Vali Memiş, vatandaşlarla halay çekti.