Ercan Acar Yazdı: Aile İçi Şiddet ve Topluma Etkisi Üzerine

Şiddet; zorlama, esaret, incitici davranışlar, yasadışı ve kasıtlı eylemlerdir. Aile içi şiddet denildiğinde bir aile bireyinin güç kontrol ve korku durumunu korumak amacıyla bir diğerine karşı belirli bir davranış sistemi anlaşılır. Aile içi şiddet biri diğerini taciz ettiğinde veya ona herhangi bir zarar verdiğinde gerçekleşen bir ilişki türü aslında. Aynı zamanda aile içi şiddet aile üyelerinin zarar görmesine, yaralanmasına aşağılanmasına neden olabiliyor. Saldırgan ve düşmanca yapılan eylemler bazen ölüme de neden oluyor.

Şiddetin amacı kural olarak ‘hakaret’

Sindirme, şantaj gibi yollarla bir kişinin hakimiyeti ve kontrolü ile birlikte belirli bir hak ve ayrıcalıkların kazanılmasıdır. Aile içi şiddet farklı bir yön vektörüne sahip olabilir. Eşin eşe göre, bir veya her iki ebeveyn tarafından çocuklara karşı bakışları… Ebeveynlere veya yaşlı akrabalara karşı yetişkin çocuklar ve torunlar tarafından gözetme yapılarak gerçekleştirilmektedir. Şiddet mağdurları genellikle ailenin en korumasız üyeleri üzerinden gerçekleşiyor. Bu vesile ile vakaların yüzde 70’inde aile içi şiddetin mağdurları çocuklar, kadınlar ve yaşlılardır. Aile insanlığın varoluş tarihinden gelen en büyük değerlerden biridir. Bu vesile ile hiçbir ulus hiçbir kültürel topluluk bir aile olmadan var olamaz. Aile toplumun bir tür aynadaki yansımasıdır.

İçinde meydana gelen tüm değişiklikler, hem olumlu hem olumsuz olarak ailenin dış biçiminde ve iç davranışında psikolojik sosyolojik ve ahlaki iklimde, en temel koşullardan biridir. Birçok ülkede üyeleriyle ilgili olarak ekonomik durumunda hemen yansıtılırlar. Güçlü, güvenilir bir aileye her yaştan bağımsız olarak her insanın ihtiyacı vardır. Aile içi; çocuk kadın, yaşlı istismarı ile ilgili nedenler modern toplumun küresel sorunlarından biridir. Yine birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de buna bağlı şiddet istismar, ölüm her yıl artıyor. Bu sorun her zaman ve tüm kültürlerde, toplumlarda bu toplumun son derece gelişmiş olup olmadığına bakılmaksızın var olmuştur. Bununla birlikte bu konuyu toplumda tartışmaya getirmek bugünlere kadar yasak olarak kalmıştı. Ancak toplumun şuandaki gelişim aşamasında aile içi şiddet sorunu toplum üyeleri tarafından tanınmaya başlıyor ve aile içi şiddetin ciddi sonuçları olduğu görülüyor.

Bu sorunun önemini teyit ederken pedagojik-psikolojik, sosyolojik yani sosyal eğitimci çocuk ombudsmanlığı gibi uzmanların ortaya koyduğu ölçütleri önemsemeliyiz. Çeşitli şiddet mağduru kadınları destekleyen, kadınların muamele sorununu çözmek için yapılar, sivil toplum örgütleri olduğunu unutmamak gerekir…

Şiddetin insanların bedenlerinde ve ruh dünyalarında iyileştirmesi zor yaralar açtığını unutmayalım…

Sosyolog Ercan Acar

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.