Editörlerin Game of Thrones’daki hatadan çıkarabileceği bir ders

Editörlerin Game of Thrones’daki hatadan çıkarabileceği bir ders

Game of Thrones’un son bölümündeki hatalı bir sahneden editörler nasıl bir ders çıkarabilir? İş ağı LinkedIn’in yayınlarından sorumlu editör açıklıyor.

Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinin son bölümünde Stark Hanedanı’nın merkezi olan Winterfell şatosunda geçen sahnede bir tuhaflık vardı: Daenerys karakterinin önünde, masanın üstünde duran karton kahve bardağı.

Sekizinci sezonunda her bölümü 15 milyon dolara mal olan HBO dizisinin tarihi kurgusuna ters düşen bu ayrıntı dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmadı. Sonuçta dizi Ortaçağ Avrupasını andıran kurgusal bir arka plana sahipti. Kahve ise Osmanlı İmparatorluğu ve Venedikliler üzerinden girdiği Avrupa’da ancak 17. yüzyıldan itibaren yaygınlaşmıştı. O dönemde bu tür karton bardakların üretilmediğini belirtmeye gerek yok.

Game of Thrones’un yapımcıları esprili bir tweet‘le bu hatayı kabul etti: “Winterfell’den haberler. Son bölümde ekrana gelen latte bir hataydı. Daenerys aslında bitki çayı sipariş etmişti.”

İş ağı LinkedIn’in içeriklerinden sorumlu kıdemli editörü Isabelle Roughol, “60 Saniyede Medya” adlı blogundaki son paylaşımında konuya değindi. Bu hatadan editörlerin de bir ders çıkarabileceğini belirten Roughol şu ifadeleri kullandı:

* Hazırladığınız bir içeriğin kontrol ve düzenleme sürecinde birden çok insanın yer alması en ideal yoldur. Eminim HBO’da da durum böyledir ama yine de bazı şeyler gözden kaçabiliyor.

Beyninizi yanıltıp yeni bir şeye bakıyor gibi hissedin

* Ben şöyle bir numaraya başvuruyorum: Düzenlediğim yazıya son okumayı yaparken, üstünden geçtiğim kısımların fontunu veya sayfa düzenini değiştiriyorum. Yazıyı sondan başa doğru okumayı da deneyebilirsiniz.

* Eğer video üzerinde çalışıyorsanız parlaklık ve renk ayarlarıyla oynayabilirsiniz. Sadece sesi dinleyebilir veya sesi kapatıp sadece görüntüyü izleyebilirsiniz.

* Beyninizi kandırıp yeni bir şeye bakıyorsunuz gibi hissetmenizi sağlayacak her yöntem işe yarar. Çünkü taze gözlerle baktığınızda hataları daha kolay fark edersiniz.

Kaynak: Journo

Benzer Haberler