Domates biber ve salatalıkta zehir tespit edildi

15

Greenpeace Akdeniz’in açıkladığı raporda, pazar ve marketten alınan domates, salatalık ve biber örneğinin yarısında bir ya da birden fazla sayıda pestisit kalıntısı tespit edildiğine dikkat çekildi.

Raporda, pestisit kalıntıları açısından marketlerden alınan örneklerin pazarlardan alınan örneklere kıyasla daha fazla risk içerdiği belirtildi.

Greenpeace Akdeniz, 90 adet domates, salatalık ve biber örneğini inceleyerek hazırladığı “Soframızdaki Tehlike: Pestisit” raporunun sonuçlarını açıkladı. Gıda mühendisi Bülent Şık tarafından yazılan rapor Greenpeace.org sitesinde yayımlandı. Raporda çarpıcı veriler elde edildi.

Raporda, 2019 yılı Ağustos, Ekim ve Kasım aylarında Türkiye’de faaliyet gösteren beş büyük market ve bir semt pazarından alınan 30’ar adet domates, yeşil biber ve salatalık olmak üzere toplam 90 örnek incelendi. Gıda örneklerinde 620 farklı çeşit pestisit kalıntısının incelendiğinin belirtildiği raporda, pestisit analizleri konusunda uluslararası akreditasyona sahip bir laboratuvarda kalıntılar analiz ettirildi.

Kaynak: Yeni1Mecra