Doç. Bilge Narin: Gazeteciler İnsana Uzaklaşıyor

Doç. Bilge Narin: Gazeteciler İnsana Uzaklaşıyor

Veri Gazeteciliği Paneli’nde konuşan Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Bilge Narin, veri gazeteciliğindeki etik sorunlara değindi. Narin ayrıca, veriyle birlikte gazetecilerin insandan uzaklaştığını söyledi.

İzlemedeyiz Derneği tarafından; sivil toplum, basın, özel sektör, yerel yönetimler, akademi gibi farklı sektör temsilcilerine yönelik düzenlenen Açık Veri Zirvesi’nin Veri Gazeteciliği Paneli bölümünde konuşan Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Bilge Narin, gazetecilerin yaptığı işin yeni anlatılara bırakıldığını ve veri görselleştirmenin yeni bir kavram olmadığını belirtti.

TGS Akademi Koordinatörü ve akademisyen Orhan Şener’in moderatörlüğünde gerçekleşen Veri Gazeteciliği Paneli’nde; Bilge Narin, Koray Kaplıca, Ümit Alan ve Cemal Koray Bingöl konuştu. Panelde, ‘Veri Gazeteciliği ve Etik Sorunlar’ adlı bir sunum gerçekleştiren Doç. Dr. Narin, görselleşmenin bin 800’lü yıllardan beri var olduğunu ve haberi de zenginleştiren bir unsur olduğunu hatırlattı.

“Veri ile manipülasyon mümkün”

İnternet gazeteciliğindeki hız baskısıyla birlikte istenilen görsel verinin hazırlanamadığına dikkat çeken Narin, “Böyle olunca bazı şeylerden feragat ediliyor ve veri eksik kalabiliyor” diye konuştu. Zaman baskısının azaltılması gerektiğini de vurgulayan Narin, veri ile manipülasyonun mümkün olduğunu dile getirerek veri okuryazarlığının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Şener: Veri okur-yazarı olmayanlar ulaşabiliyor

Panel moderatörü Orhan Şener ise, “Veri dediğinizde insanın kafasında streotype oluşuyor, öyle bir şey yok. Bunu biz de içselleştiriyoruz” diyerek sosyal bilimlerden gelen insanların da sonradan kendini geliştirebileceğini belirtti. Şener, determinist disiplinlerden gelenlerin gazeteciliğe evrilmesinin görece zor olduğunu da sözlerime ekledi. Şener, “Görselleştirme sayesinde veri okur-yazarı olmayanlar da bilgiye ulaşabiliyor” dedi.

Y. Özgür BÜLBÜL

 

Benzer Haberler