Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları neden görevden alındı?

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları neden görevden alındı?

İçişleri Bakanlığınca, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları görevden alındı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevlerinden uzaklaştırılırken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesine Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkan vekili olarak görevlendirildi.

HDP’li Başkanlar Neden Görevden Alındı?

Görevden alınan belediye başkanları; silahlı terör örgütü kurma, yönetme, terör propagandası yapma gibi gerekçelerle görevden uzaklaştırıldılar.

“Kara Sayfa”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli tarafından yapılan açıklamada ise, “Maalesef bu iktidar, AKP-MHP bloku, Erdoğan rejimi Türkiye tarihine kara bir sayfa daha ekledi. 19 Ağustos, Türkiye tarihine yeni bir sivil darbe olarak geçti. Evet böyle anılacak. Bu sabah kalktığımızda 3 büyükşehir belediye başkanımız görevden alındı ve yerlerine kayyım atandı. Kayyımsız ülkeyi yönetemeyecek hale gelmiş olan bu iktidar siyaseten “Ben acze düştüm, yönetemiyorum artık” diyor. Evet yönetemiyor ve yönetemedikçe de ülkeye şiddeti meşru görüyor, kendi meşruiyetini yitirdikçe de tüm Türkiye halklarına şiddeti, baskıyı, kayyım rejimini dayatmaya devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Benzer Haberler