Demirtaş, İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu bir araya geldi

23

Eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, İstanbul’da, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu ile buluştu.

Bakırköy’deki bir restoranda buluşan ‘eşler’ ve Selahattin Demirtaş’ın avukat kız kardeşi Aygün Demirtaş, doğum günü 12 Ağustos olan Başak Demirtaş için pasta kesti. Demirtaş doğum günü pastasını keserken, “Umuyorum ki çok daha özgür günlerde, barış dolu, demokrasinin çok daha güçlü olduğu günleri hep birlikte yaşarız” dedi.

İmamoğlu, Edirne’de tutuklu bulunan eşini cezaevinde ziyaret ettikten sonra İstanbul’a gelen Demirtaş’a fular hediye etti.

Fuları boynuna takan Demirtaş buluşmayı anlamlı bulduğunu belirterek şöyle devam etti: “Biz kadınlar birbirimizi iyi anlayabiliriz. Ama haksızlık ve hukuksuzluğun bu kadar toplumun her kesimine sirayet ettiği bir dönemde, toplumsal kutuplaşmanın bu kadar arttığı bir ortamda politik alanda da bu dayanışmanın, demokrasinin daha da güçlenmesi için gerekli olduğuna inanıyorum. Bu haksızlıkların, hukuksuzlukların yaşanılan bu zorlukların dayanışmanın büyütülerek aşılacağına inanıyorum. Bu vesileyle de Selvi ve Dilek Hanım’a dayanışma buluşması için çok teşekkür etmek istiyorum.”

‘Yüreğimiz Selahattin beyle’

Buluşmaya ev sahipliği yapan Selvi Kılıçdaroğlu ise şunları söyledi: “Bir arada oluşumuz önemli. Başak Hanım’ın da belirttiği gibi derin bir kutuplaşma var, bu kutuplaşmanın giderilmesi için daha fazla gayret sarfetmek gerektiğini düşünüyoruz. Aslında daha önce de olabilirdi bu buluşma, belki de o zaman düşünülemedi. Gecikmiş bir doğum günü kutlaması ve bayramlaşma ziyareti oldu bu. Selahattin beyi insan olarak çok seviyorum, kendisiyle yüz yüze gelmedim ama yüreğimiz kendisiyle. Oğlumun selamları var, sanırım Selahattin Bey Sezgin Tanrıkulu’nun bir portresini çizmiş, ben görmedim ama‘Anne çok beğendiğimi söylersin dedi’ iletirseniz sevinirim kendisine.”

Dilek İmamoğlu da, “Ekrem de ben de siyaset yapan insanların birbirleriyle ailecek tanışmasını önemli buluyoruz. Bu buluşmaların siyasetin sert yüzünün yumuşamasına katkı sunacağına inananlardanım. Bugün bu kadarız ama gelecekte belki masamız genişler, ben genişlemesinden memnuniyet duyarım kendi adıma” dedi.

Başak Demirtaş ve Aygün Demirtaş’la bugün tanıştığını ifade eden İmamoğlu, Demirtaş’ın önümüzdeki yılki doğum gününü eşiyle birlikte kutlamasını temenni etti.

Kaynak: Diken