Cinsel istismara uğrayan 17 yaşındaki kızın yaşamına son verdiği iddiası!

62

Bazı internet sitelerinde yer alan haberlerde cinsel istismara uğrayan 17 taşındaki Hollandalı Noa Pothoven’in ötanazi programına başvurarak yaşamına son verdiği iddia edildi.

Teyitorg‘da yer alan habere göre; Sputnik TürkiyeHabertürkMynetCumhuriyet gibi internet sitelerinde yer alan haberlerde cinsel istismara uğradığı belirtilen Noa Pothoven isimli 17 yaşındaki genç kızın, ötanazi programına başvurarak yaşamına son verdiği iddia edildi. İddia The SunNY Daily News ve Washington Post gibi yabancı basın kaynaklarında da yer aldı.

Ancak Noa Pothoven’in ötanazi ile yaşamına son verdiği iddiası doğru değil. Pothoven, cinsel istismar sebebiyle yaşadığı travma sonrası stres bozukluğu tedavisi sırasında yeme ve içmeyi keserek yaşamını yitirdi. Noa Pothoven’in ötanazi talebi gerekli koşulları sağlamadığı için kabul edilmedi.

Noa Pothoven yaşamına ötanazi ile son vermedi

Noa Pothoven otobiyografisi Winnen of Leren’de (Kazanmak ya da Öğrenmek), 11 yaşındayken bir okul partisinde tacize uğradığını ve 14 yaşındayken Hollanda Arnhem’de tecavüz edildiğini söylüyor. Bunun üzerine travma sonrası stres bozukluğu, depresyon ve anoreksiya yaşayan Pothoven, kitabında daha önce intihar girişimlerinde bulunduğundan bahsediyor.

Genderlander gazetesinden Paul Bolwerk, 1 Aralık 2018 tarihli haberinde Noa’nın durumu ile ilgili bir yazı ele aldı. Bolwerk haberde Noa’nın Hollanda’da ötanazi üzerine uzmanlaşmış bir doktorlar ağından oluşan ve Hollanda’daki ötanazi yasaları doğrultusunda hizmet veren Levenseinde Kliniği’ne ötanazi olup olamayacağı konusunda danıştığını ve reddedildiğini belirtti. Noa’nın Bolwerk’e verdiği cevaba göre klinik, ötanazi için Noa’nın 21 yaşına kadar beyin gelişiminin ve travma tedavisinin tamamlanması gerekliliği sebebiyle ötanazi uygulamayı reddetti. Ancak Noa, 2 Haziran 2019 tarihinde bir süredir yemeyi ve içmeyi reddetmesinin üzerine yaşamına son verdi.

Uluslararası medyada Noa Pothoven’in ölümünün ötanazi aracılığı ile olduğu haberlerinin yayılması üzerine Levenseinde Kliniği internet sitesinde Noa’nın ötanazi ile değil, yeme ve içme faaliyetlerine son vererek yaşamını yitirdiği açıklamasını yaptı.