Bu Toplulukta Makale Analizinden Kürtçe ve Kur’an Pratikleri Ne Derseniz Var

Muş Alparslan Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren ve gerçekleştirmiş olduğu birçok etkinlikle adından söz ettiren Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT) etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor. Danışmanlığını Öğr. Gör. Hatip Erdoğmuş’un yaptığı; daha önce ihtiyaç sahibi ailelere, öğrencilere yaptıkları yardımlarla anılan topluluk bu kez de düzenlemiş oldukları eğitim ve kültür faaliyetleriyle ön plana çıkıyor.

“Kur’an’ı Anlamaya Doğru”

Doç. Dr. Murat Kayacan tarafından her Perşembe 12.00’de İslami İlimler Fakültesi 102 nolu Necip Fazıl Kısakürek dersliğinde gerçekleştirilen “Kur’an’ı Anlamaya Doğru” adlı etkinlikte öğrencilerin Kur’an-ı Kerim’in indiği tarihî ve sosyolojik zemini tanıması, Kur’an-ı Kerim’in ana konularını açıklaması, tefsirin, Kur’an-ı Kerim’i açıklayan ve yorumlayan bir disiplin olduğunu kavraması, tefsir kaynaklarından yararlanma yöntemini kavraması, tefsir ilmi ile diğer temel İslami ve beşerî bilimler arasında ilişki kurması, dini doğru anlaması ve hayatla irtibatını kurabilmesi, gibi kazanımların yanı sıra öğrencilerin Kur’an-ı Kerim’in ilke ve değerleriyle hayatlarına yön vermellerini sağlamak amaçlanıyor.

“Makale Analizi”

Öğr. Gör. Erdal Eker tarafından her Salı 12.00’de İslami İlimler Fakültesi 102 nolu Necip Fazıl Kısakürek dersliğinde gerçekleştirilen “Makale Analizi” adlı etkinlikte öğrencilerin analitik düşünme ve spesifik konularda tartışma becerisini artırma ve genel kültürlerine katkı sunma gibi kazanımların yanında modern dünyanın problemleri üzerine makaleler okuyarak analiz yapmaları hedefleniyor.

“Çay-Kitap-Simit”

Öğr. Gör. Burhan Taşkaya tarafından iki haftada bir her Çarşamba 12.00’de 209 nolu Mehmet Akit Ersoy dersliğinde gerçekleştirilen “Çay-Kitap-Simit” adlı etkinlikte öğrencilere öncelikle okuma alışkanlığı kazandırmak amaçlanıyor. Sonrasında ise okunan kitaplar üzerinde analiz yapılarak öğrencilere perspektif kazandırmanın yolları aranıyor.

“KPSS Matematik”

Öğr. Gör. Ahmet Dündar tarafından her pazartesi 15.00’te Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Fuat Sezgin dersliğinde geçekleştirilen “KPSS Matematik” kursunda ise öğrencilerin temel matematik becerilerinin yanında bu becerilerini geliştirerek verilen problemleri hızlı ve etkili bir şekilde çözmelerini sağlamak amaçlanıyor. Çok sayıda lisans ve ön lisans düzeyinde öğrencinin katıldığını kursta KPSS, DGS, ALES gibi sınavlarda altyapı oluşturmak ve özellikle iki yılda bir yapılan ve memur alımlarında ölçüt olan KPSS’de başarılı olmak hedefleniyor.

“Kürtçe Pratik”

Öğr. Gör. Şeyhmus Orkin tarafından her Salı 15.00’te Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Fuat Sezgin Dersliği 103 nolu sınıfta gerçekleştirilen “Kürtçe Pratik” adlı etkinlikte Kürtçe bilen öğrencilerin Kürtçelerini geliştirmeleri; bilmeyen öğrencilerin ise temel düzeyde Kürtçe öğrenmeleri amaçlanıyor. Etkinliğe katılan öğrencilerin seviye farklılığından dolayı iki grubun oluşturulduğu etkinlikte temel düzeyde Kürtçe öğrenen öğrencilere Muş halkıyla anadillerinde diyalog kurabilecek seviyede Kürtçe eğitimi veriliyor.

“Kur’an-ı Kerim Talim ve Tashihi Huruf” Dersleri Yakında Başlayacak

Hayırda Buluşanlar Topluluğu Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Hatip Erdoğmuş ise önümüzdeki günlerde üniversite camimizin imam-hatibi, Hafız Ahmet Agit tarafından da “Kur’an-ı Kerim Talim ve Tashihi Huruf” derslerinin başlatılacağını ve bu derslerin haftanın iki günü, kadın ve erkek olmak üzere iki grup şeklinde verileceğini söyledi.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.