Bakan Ersoy, Kültür Yolu Planı’nı açıkladı

10

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu çalışmalarının 2020 yılı içerisinde tamamlanacağının müjdesini verdi. Bakan Ersoy, proje güzergahı üzerinde yer alan tarihi binaların da sahiplerinden kiralanarak restorasyon çalışmalarının yapılacağını belirtti. Açıklamalarında Galataport Projesine de yer veren Bakan Ersoy, projede ilk geminin 5 Nisan’da yanaşacağını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galata Kulesi önünde Beyoğlu Kültür Yolu Planı’nı açıkladı. Açıklamalarında Galataport Projesine de yer veren Bakan Ersoy, projede ilk geminin 5 Nisan’da yanaşacağını belirtti. Galataport Projesi ile beraber başta Karaköy olmak üzere Beyoğlu Kültür Yolu hattında bir turizm canlanmasının olacağını ifade etti. Bakan Ersoy, “Galata Kulesi meydanını turizm açısından daha değerli hale getirmek istiyoruz. Beyoğlu Kültür Yolu projesi kapsamında bu meydanda bazı kamulaştırmalar olacak. Burası aslında İstanbul’un ilk meydanıdır. Maalesef daha sonra aykırı yapılaşmalardan dolayı meydan olma özelliğini kaybetmiş. Tekrar eski özelliklerini kazandıracağız. Burası kültür ve sanatla da öne çıksın istiyoruz” açıklamasını yaptı.

“Türk Kültür Merkezimiz faaliyete geçecek”

Galata Meydanı’nda yıl boyunca etkinliklerin olacağını belirten Bakan Ersoy, “Beyoğlu Evlendirme Dairesini de Tarık Zafer Tuna Kültür ve Sanat Merkezi haline getiriyoruz. Proje hazırlıklarımızı tamamladık. Sanatsal filmlerin gösterileceği sinema salonları olacak. Bu yıl içerisinde Atlas Pasajı ve Atlas Sinemasının Restorasyonu ile ilgili bir çalışmamız var. Bu yıl içinde bunu hayata geçireceğiz. Haziran’dan sonra çok amaçlı bir salonu hizmete alacağız. Bundan sonra filmlerinden galaları burada olacak. Çok amaçlı salon olacak. Galeriler olmak üzere sanatsal faaliyetler burada olacak. Türk Kültür Merkezimiz faaliyete geçecek” dedi.