Baharat Tüketimi Azaldı, Hastalıklar Arttı

Baharat Tüketimi Azaldı, Hastalıklar Arttı

Sultanbeyli’de aktarlık yapan Mehmet Şirin Durmuş, son yıllarda azalan baharat tüketimiyle birlikte hastalıkların da arttığını söyledi.

Vitrin Gazetesi’ne konuşan aktar Mehmet Şirin Durmuş, yaz aylarıyla birlikte işlerin de azaldığından yakındı. Durmuş, “Şimdi yazın tamamıyla hiç iş yok, toplasan şu 5-6 aydır  hiç iş yok. Baharat yaz da olsa gidiyor, kış da olsa gidiyor. Çünkü bu bizim Osmanlı tarihinden beri gelen bir şeydir. Yeni nesil baharatı tam olarak bilmiyor ve tüketmiyor. Çoğu insanın hasta oluşunun sebebi baharatın tüketilmemesidir. Zerdeçal, karabiber, nane, zencefil ve sayamadığımız bir sürü baharat hepsi şifa. En basiti zerdeçal kanser hücrelerini öldürüyor. Zencefil vücut bağışıklık sistemini güçlü tutar” diye konuştu.

“Yabancılar Tüketiyor”

“Baharatı artık biz tüketmiyoruz yabancılara devrettik” diyen aktar Durmuş sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz azalttık yabancılar tüketmeye başladı. Yaz aylarında genelde insanların çoğu kendi memleketlerine gittikleri için sıkıntı şuan, yaz aylarında gidecek en güzel ürünler ise komposto türü malzeme, üzüm, kayısıdır.”

Benzer Haberler