Bağdat’ta Uzun Bir Aradan Sonra Geniş Katılımlı İş Formu

Bağdat’ta Uzun Bir Aradan Sonra Geniş Katılımlı İş Formu

Uzun bir aradan sonra Bağdat’ta bir ilk gerçekleşti. Irak’ın başkenti Bağdat son yılların en büyük katılımlı ve bakan ile milletvekili düzeyindeki iş formuna ev sahipliği yaptı.

Bağdat’ta gerçekleşen “IRAK-TÜRKIYE IŞ FORMU” na Türkiye’den Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Irak dostluk grubu üyesi Ak Parti Şırnak Milletvekili Rızgin Birlik, Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM Başkanı İsmail Gülle, DEİK Başkanı Emin Taha’nın yanısıra Türkiye de ihracat şampiyonları ile Türkiye in ilk 100 firması arasına girmiş olan işinsanları ile DAİB başkanı Ethem Tanrıver ve GAİB başkanı Mahsum Altunkaya ile Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Osman Geliş İle DAİB başkan yardımcısı Süleyman Çağlı ve DAİB Şırnak yetkilileri Mehmet Taşkın ve Şebap Taşkın katılım sağladı.

Özel uçak ile Ankara’dan gelen heyeti TC. Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız havalimanında karşıladı. İş formu Türkiye ile Irak milli marşlarının okunması ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Irak Ticaret Bakanı Muhammed Haşim El-Ani, Türk şirketlerini Irak’ta çeşitli alanlarda yatırım yapmaya çağırdı ve gelecek olan yatırımcılar için de olanaklar sağlayacaklarını ifade ederek İthalatı yasaklanan yumurta ve beyaz et ile ilgili çözüm için çalışma başlattıklarını ifade etti.

Bağdat Babylon Otel’deki forum da konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise, söz konusu forumun iki ülke arasındaki ortak ekonomik ilişkileri geliştirecek “tarihi ve önemli süreç” olduğunu söyledi.

“Cumhurbaşkanımızın ziyaretiyle yılı taçlandıracağız”

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız da Irak ile ilişkilerin tüm alanlarda geliştiğini vurgulayarak, “Sayın Bakanımız Ruhsar Pekcan, etkileyici bir heyetle geldi. Burada da etkileyici bir heyetle karşılaştık. Bakanımızın bu ziyareti ekonomik ilişkileri sağlamlaştırdı.” dedi. Bağdat’taki forumun ekonomik, yatırım ve müteahhitlik alanında önemli fırsatlar sunacağını ifade eden Yıldız, “Irak ile bu yıla iyi başladık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yıl sonuna doğru ziyaretiyle bu yılı taçlandıracağız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye ile Irak işinsanları B2B dedikleri yüzyüze görüşmeler yapıldı. Akşam saatlerinde ise Türkiye Bağdat Büyükelçisi tarafından heyetin onuruna düzenlen resepsiyona geçildi.

Heyet gece geç saatler de Türkiye ye döndü.

Halil COŞKUN AZİZOĞLU /Bağdat

Benzer Haberler