Ata sporlarına ‘renkli’ açılış

19

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 4.’sü organize edilen Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, 1200’ü aşkın kültür-sanat ve spor adamı ile yüzlerce vatandaşın katıldığı törenle Keles-Kocayayla’da başladı. Görsel şöleni andıran ve birbirinden renkli görüntülere sahne olan açılışta davetlilere yönelik bir konuşma gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, etkinliğin hedefinin Türk halkları arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmek ve ortak kültürü gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bursa Valiliği, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu, Dünya Etno Spor Konfederasyonu, TÜRKSOY ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin katkılarıyla hazırlanan 4. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, renkli görüntülerle start aldı. Vatandaşların büyük ilgisini çeken programa, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Bursa milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Osman Mesten ve Ahmet Kılıç, Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Başkanı Cengiz Toksöz, Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, Türk dünyası ile farklı şehirlerden yüzlerce vatandaş katıldı.

Başkan Aktaş’tan ‘ok’ denemesi

Orhan Gazi’nin Nilüfer Hatun’la evlendiği, Murad-ı Hüdavendigar’ın savaşa hazırlandığı alanda yapılan etkinlikte ilk olarak protokol konuşmaları gerçekleştirildi. Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindekilerle birlikte El Sanatları Çarşısı’nı gezerek, Oba Alanı’na gitti. Başkan Aktaş’ı, Oba Alanı’na gelişinde Kırgızistan Anneler Grubu üyeleri mini bir konser ile karşıladı. Kırgız annelerin burada defilesini de izleyen Başkan Aktaş, daha sonra çadırları ziyaret etti. Çadır ziyaretlerinin ardından Han Çadırı’nda öğle yemeğine katılan Başkan Aktaş, Ok Meydanı’nda okçuların, açık alanda da jokeylerin gösterilerini seyrederek, katılımcılara başarılar diledi. Yağlı güreşlerin yanı sıra mehter konserinin de verildiği etkinlikte Başkan Aktaş, okçuluk standında deneme ok atışları da yaptı.