Araştırmacı Gazeteciliğin Önündeki Engeller Konuşuldu

Araştırmacı Gazeteciliğin Önündeki Engeller Konuşuldu

Uğur Mumcu’nun ölüm günü olan 24 Ocak’ta araştırmacı gazeteciliğin önündeki engeller ve gazeteciliğin sorunlu gündemi konuşuldu.

TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantı TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun moderatörlüğünde yapıldı. Toplantıda gazeteci-Yazar Altan Öymen, T24 Yazarı Aydın Engin, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı görüşlerini paylaştı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto 6. Türkiye’de Gazeteci Olmak-Gazeteci Kalmak Toplantısı’nı açarken demokrasiye ulaşmanın bir yolunun bulunması gerektiğini belirtti.

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Uğur Mumcu’nun ölüm gününde gazetecilerin mesleklerini yaptırmamak için sistemli bir baskının sürdüğüne işaret etti.

Uğur Mumcu ile aynı gün, aynı saatte Yeni Ortam Dergisi’nde gazeteciliğe başlayan T24 Yazarı Aydın Engin, “Uğur Mumcu’nun konuşulduğu bir toplantıda bana özellikle söz düşer. Birlikte mesleğe başladık, aynı evde kaldık. Uğur Mumcu örnek bir gazeteciydi. Araştırmacı gazeteciliği en iyi yapan kişiydi” dedi.

“Ben bu konuşmacıların en genciyim. Sol görüş ile tanıştığımız yıllarda en çok okuduğumuz yazar Uğur Mumcu idi. Kitaplarını imzalatıyorduk. Çok saygı duyduğum bir gazeteci. Gazetecilik açısından mirası devam ettirilmiyor diye düşünüyorum. Uğur Mumcu’ya hep ‘Darbe olur mu’ diye sorulurdu. O da ‘Olur mu olmaz mı bilemem ama sabaha karşı olur’ derdi. Uğur Mumcu cinayeti ile ilgili Güldal Mumcu’nun kitabını tekrar okudum. Herkes okumalı” diye konuştu.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ise konuşmasında insan hakları için mücadele edenler açısından Uğur Mumcu’nun yaptığı haberlerin çok önemli olduğuna işaret etti. Hakikatin ne kadar değerli olduğunu Uğur Mumcu’nun yazılarından öğrendiklerini kaydetti.

Uğur Mumcu’nun çalışma arkadaşı, gazeteci, yazar, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu Başkanı Altan Öymen ise konuşmasında Uğur Mumcu’nun çok iyi bir gazeteci olduğunu, çalışkanlığının dillere destan olduğunu vurguladı.

 

Benzer Haberler