Seri Muhakeme Bürosu dosya kabulüne başladı

Yargılamanın kısa sürede bitirilmesi amacıyla 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe giren Seri Muhakeme Usulü kapsamında Anadolu Adliyesi’nde kurulan Seri Muhakeme Bürosu, dosya kabulüne başladı.

Konuya ilişkin konuşan Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili İhsan Kamil Akçadırcı, 13 ayrı suçun uygulama kapsamında kaldığını söyleyerek, şüphelinin teklifi kabul etmesi durumunda cezasının yarı oranda düşürüleceğini açıkladı.
Yargılamanın kısa sürede bitirilmesi amacıyla hukuk sistemine dahil edilen ve 1 Ocak 2020 tarihinde uygulanmaya başlanan seri muhakeme usulü kapsamında Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’nda kurulan Seri Muhakeme Bürosu dosya kabulüne başladı. 5 Cumhuriyet savcısının görevlendirildiği soruşturma bürosunda, dosyalar incelemeye alındı.

“Dosyaların kabulüne başladık”

Seri Muhakeme Bürosu’ndan sorumlu Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili İhsan Kamil Akçadırcı, “Seri Yargılama Usulü, Ceza Muhakemesi Kanunu’muza getirilen alternatif bir soruşturma ve kovuşturma usulüdür. Bu konuda 31.12.2019 tarihinde Resmi Gazetede kabul edilen yasamızın uygulamasıyla ilgili bir yönetmelik çıktı. Ceza İşleri Genel Müdürlüğümüzün bundan önce çıkan bir genelgesi var. Bu genelgede Cumhuriyet Başsavcılıkları bünyesinde yeteri kadar Cumhuriyet savcısının görev yapacağı Seri Muhakeme Usulü bürolarının kurulacağından bahsedilmişti. Biz Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı olarak bu büroları kurduk. Ve Kanun’un yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle de dosyaların kabulüne ve bu yöndeki suçlarla yapılacak soruşturmalarla alakalı çalışmalarımıza başladık” dedi.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.