“5.8’lik İstanbul depremi, bize ciddi bir prova fırsatı vermiştir”

“5.8’lik İstanbul depremi, bize ciddi bir prova fırsatı vermiştir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AFAD Çalışma Grupları Değerlendirme Toplantısında konuştu. 5.8’lik İstanbul depreminin ciddi bir prova fırsatı verdiğini aktaran bakan Soylu, “İl düzeyinde 88 olmak üzere 15 bölgesel ve bir de ulusal saha ve masa başı tatbikat gerçekleştirdik” dedi.

İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca, Çalışma Grupları Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ile birlikte Enkaz Kaldırma Çalışma Grubu, Zarar Tespit Çalışma Grubu, Çalışma Grupları Lojistiği Çalışma Grubu temsilcilerinin bulunduğu toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Soylu, bu minvalde gerçekleştirilen toplantıların öneminden bahsederek, “İstanbul’daki olası bir depreme yönelik olarak, hem afet yönetimi anlamında şehrin genel durumunu, kurumlarımızın hazırlık ve müdahale planlarını; hem de kurumlar arası iletişim ve koordinasyon durumumuzu değerlendirmek üzere 29 Kasım ve 21 Aralık tarihlerinde; iki toplantı gerçekleştirmiştik. Bu toplantıları, Türkiye afet müdahale planı kapsamında ve bu planda belirlenmiş başlıklara göre gerçekleştiriyoruz. 29 Kasım’daki toplantıda haberleşme, sağlık, ulaşım altyapı, enerji, tahliye yerleştirme ve planlama başlıklarını; 21 Aralık’taki toplantımızda ise yangın, beslenme, barınma ve hasar tespit başlıkları altında gerçekleştirmiştik. Bugün de inşallah zarar tespit, enkaz kaldırma, çalışma grupları lojistiği, ve buna bağlı konuları ele almış olacağız” dedi.

 

Benzer Haberler